Ίσχυσε ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου στον Καλόβατο (pics)

Ο ΑΟΚ Τζουμέρκων πανηγύρισε κόντρα στον Αστέρα Ρόκκα την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα!

Σε ήττα υποχρέωσε τον αναποτελεσματικό Αστέρα Ρόκκα η ομάδα των Τζουμέρκων στο γήπεδο του Καλοβάτου, και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου του στερεί την 6η θέση στην κανονική διάρκεια, μετά τις ελπίδες που του έδωσε η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στα Ρακούν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν αρχικά με ένα μακρινό σουτ του Μπάσιου που απέκρουσε με δυσκολία ο Καραμπούλας, ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα σταμάτησε και το σουτ του Πανέτα μετά από πάσα του Μήλιου. Ο Πανέτας έχασε νέα διπλή ευκαιρία λίγο αργότερα, όταν από σέντρα του Λιόντου είχε κεφαλιά που απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΑΟΚΤΖ, ενώ στην επαναφορά σούταρε άτσαλα από κοντά αρκετά άουτ. Τελικά, το γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν έπειτα από ανάπτυξη του Αστέρα από τα αριστερά, ο Μπάσιος πάσαρε στον Πανέτα που σούταρε, με τη μπάλα να κάνει επαφή με το χέρι του Ζαχάρη και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο υψηλόσωμος και έμπειρος επιθετικός της ομάδα των Ρόκκα, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο πρώτο μέρος ακόμη ένα καλό μακρινό σουτ με τον Μπάσιο, το οποίο αποσόβησε και πάλι ο Καραμπούλας, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι που έψαχναν την κόντρα, στην μοναδική τους αξιόλογη φάση, από σέντρα του Μαρκοστάμου, η μπάλα έφτασε στον Γ. Κατσάνο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, γύρισε και πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη, όμως οι Τσώλας και Μπάσιος εξ επαφής έστειλαν τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, οι Πανέτας, Κρεμίδας και Μήλιος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή είδαν τη μπάλα είτε να περνά λίγο άουτ, είτε τον Καραμπούλα να πέφτει και να αποκρούει στη γωνία του, ενώ ο Γκανιάτσας που βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, πέρασε τον τερματοφύλακα, όμως δεν στη συνέχεια δεν πρόλαβε να πλασάρει. Και κάπου εκεί ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε τους φιλοξενούμενους, όταν στο 83ο λεπτό σε βαθιά μπαλιά, ο Γ. Κατσάνος πήρε την κόντρα σε διώξιμο των αμυντικών, σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι, και στη συνέχεια σε κενή εστία, καθώς προσπέρασε και τον Σεϊμένη, ισοφάρισε σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίχτες του Αστέρα ανέβηκαν πολύ ψηλά ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ της νίκης, καθώς η ισοπαλία δεν τους έκανε, όμως το αποτέλεσμα ήταν να δεχτούν και δεύτερο τέρμα σε αντεπίθεση μετά από κλέψιμο στο 92ο λεπτό, με τον Αλειφτήρα από θέση τετ-α-τετ να σημειώνει το 2-1.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Βασίλα Φωτεινή

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καραμπούλας, Κόφφας, Αλειφτήρας, Χάρος, Ζαχάρης, Κουτρούμπας, Ψωφάκης, Διονύσης, Κατσάνος Γ., Ζαμπέλης, Μαρκοστάμος

Αστέρας Ρόκκα (Γκανιάτσας Ηλ.-Μπαγιώργας Ν.): Σεϊμένης, Λιόντος, Συγίζης, Νεραϊδιώτης (85' Νίκαρης), Ζαρκάδας, Μάης, Μήλιος, Μπάσιος, Πανέτας Γ., Κρεμίδας, Τσώλας (60' Γκανιάτσας Ηλ.)