Η Μέλισσα τις φάσεις, η Καμπή το "διπλό"

Μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕ Καμπής στην έδρα της Μέλισσας, επικρατώντας με 1-2.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Καμπή, στη έδρα της Μέλισσας, παίρνοντας δεύτερο σερί ματς, κόντρα σε ανταγωνίστρια ομάδα για την τετράδα, αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί δημιουργώντας περισσότερες κλασικές φάσεις για γκολ, όμως οι κιτρινόμαυροι με αποτελεσματικότητα στο πρώτο μέρος, πέτυχαν δύο γκολ και τα κράτησαν μέχρι το τέλος. Στο 6ο λεπτό, ο Δράκος με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, και φάτσα με τον Μπόλη σούταρε δυνατά, ο τερματοφύλακας της Καμπής βρήκε την μπάλα που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Δράκος και πάλι με ωραία ενέργεια κέρδισε πέναλτι, και ο Σπύρου, που ανέλαβε την εκτέλεση πλάσαρε στην αντίθετη γωνία για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν, καθώς στο 13ο λεπτό, και έπειτα από κακό διώξιμο των αμυντικών, ο Χρηστογιάννης έπιασε φοβερό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα. Η Μέλισσα είχε καλή επιθετική λειτουργία και στο 26ο λεπτό, έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Σπύρου πήρε την κεφαλιά, βγάζοντας στο τετ α τετ τον Κότσιαλο, που απέναντι από τον Μπόλη όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 33' οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όταν ο Σπύρου κατέβασε ωραία και πέταξε στην πλάτη της άμυνας για το Δράκο, που αφού απέφυγε ωραία τον Μπέτσα πλάσαρε, με τον Μπόλη να βγάζει πολύ δύσκολα με τα πόδια και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Η Καμπή από τη μεριά της, προσπαθούσε με κάποια καλά στημένα των Χρηστογιάννη και Σταμάτη να απειλήσει χωρίς όμως να τα καταφέρει, για να φτάσουμε στο κομβικό 45ο λεπτό, όταν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Σταμάτης έδωσε στον Μπεζεβέγκη, εκείνος διένυσε κάποια μέτρα και γύρισε στο Μουστακλή, που εντελώς αμαρκάριστος πλάσαρε από κοντά για το 1-2, που δεν έμελλε να αλλάξει.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος με την Καμπή να κρατά το σκορ. Η Μέλισσα έχασε νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 64ο λεπτό, όταν ο Κότσιαλος κέρδισε τις μονομαχίες, βγήκε απέναντι στον Μπόλη, τον οποίο και απέφυγε, όμως από πλάγια το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι για δεύτερη φορά για τους γηπεδούχους. Στο 73ο λεπτό, ο Δράκος πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Πάνου, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρο στην κόντρα και στο 85ο λεπτό, έφτασαν κοντά στο 1-3, με τον Μπανιά να σουτάρει και τον Αλεξίου να διώχνει, ενώ και στις καθυστερήσεις, ο Χρηστογιάννης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ του με το "μυτάκι" έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στην τελευταία φάση του ματς, η Μέλισσα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Πάνος έκανε πολύ ωραία σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Μπόκος βρέθηκε αφύλακτος φάτσα με το τέρμα, με τον Μπόλη εξουδετερωμένο, όμως δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε ψηλά, και το 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων παρέμεινε.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Καμενής - Κωνσταντίνου

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Μαλτέζος (46' Μπέκας), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι (80' Μπόκος), Κούσης, Σαγάνης, Μανιώτης, Τσιάτσος (85' Κωτσίλας), Δράκος, Σπύρου, Κότσιαλος (72' Πάνος)

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Μπόλης, Παππάς (60' Μπανιάς), Στούπας (80' Κωστάκος), Ντούπης, Μπέτσας, Μπιρμπίλης, Βλάρας (46' Στέργιος), Χρηστογιάννης, Μουστακλής (68' Δήμος), Σταμάτης, Μπεζεβέγκης