Η Αναγέννηση νικήτρια στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης με Ερμή

Μόνη στη δεύτερη θέση της Β' ΕΠΣ Άρτας βρίσκεται πλέον η Αναγέννηση Άρτας.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Άκη Δήμο στο 7' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και τη μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα, να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βαρέλη. Νέα καλή στιγμή για τον Ερμή στο 12', όταν ο Άκης Δήμος με ωραία εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά έφερε τη μπάλα στην περιοχή, αυτή πέρασε από πολλά σώματα αλλά ο Κατέρος στο δεύτερο δοκάρι με το σώμα δεν κατάφερε να την στείλει προς την εστία. Η Αναγέννηση απάντησε στις ευκαιρίες του Ερμή με γκολ στο 17ο λεπτό, με τον Νταλάκα να περνά στον Βασιλείου, ο οποίος γύρισε παράλληλα και ο Κολιός με προβολή έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο δραστήριος Άκης Δήμος βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σιαπέρα μέσα στην περιοχή, ο οποίος με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Βαρέλη να αποκρούσει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα νέα φάση με τον Σιαπέρα, ο οποίος απέναντι από τον Βαρέλη έκανε κάτι ανάμεσα σε σουτ και πάσα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να απομακρύνει. Η κακή εικόνα της Αναγέννησης ανάγκασε τον Τάσο Νταλάκα να προχωρήσει σε διπλή αλλαγή στο 35ο λεπτό, περνώντας στο παιχνίδι τους Παναγιώτη Γεωργούλα και Γιώργο Α. Νταλάκα. Στο 42' οι γηπεδούχος ομάδα απείλησε μετά από αρκετή ώρα με ένα σουτ του Γιώργου Δ. Νταλάκα που πέρασε άουτ.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Αναγέννηση Άρτας. Στο 49' ο Παναγιώτης Γεωργούλας συνέκλινε και με ωραίο σουτ, και αφού η μπάλα χτύπησε και στα δύο κάθετα δοκάρια πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, όμως το σουτ του Σιαπέρα στο 51' πέρασε πάνω από την εστία. Ο Ερμής πάλεψε για το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, και στο 69' από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αλέξη Δήμου, ο Βαρέλης με δύσκολη επέμβαση στο παραθυράκι του κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στο 84' ο πολύ καλός στα στημένα Άκης Δήμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βαρέλη. Η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού άνηκε στην Αναγέννηση, με τον Παπακίτσο από θέση τετ-α-τετ έπειτα από κάθετη πάσα του Κορέσι, να μην μπορεί να νικήσει τον Γόγαλη. Τέλος, να σημειώσουμε ότι η Αναγέννηση είχε και δύο ακυρωθέντα  γκολ ως οφσάιντ, ένα σε κάθε ημίχρονο, με τους Κολιό και Παναγιώτη Γεωργούλα.

Διαιτητής: Ζιώγας Α. (Πρέβεζας)  Βοηθοί: Τσόγκας Α. (Πρέβεζας) - Κώτσης Θ. (Πρέβεζας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Βαρέλης, Αβραμίδης, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Κορέσι, Βασιλείου (76' Γεωργούλας Γ.), Σταύρου, Δήμος (35' Νταλάκας Γ-Α.), Γκότζιος (35' Γεωργούλας Π.), Νταλάκας Γ-Δ., Κολιός (60' λ.τρ. Παπακίτσος)

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας): Γόγαλης, Τσώλης (63' Δήμος Α.), Κατέρος, Πανέτας, Χαϊντάρι, Στασινός, Πατήλας (76' λ.τρ. Μήτσιος), Σιαπέρας, Λεκάνης (89' λ.τρ. Ζήσης), Δήμος Χ., Σιαπάτης Σ.