Η ΑΕΔΠ νικήτρια στο ντέρμπι με τον Αίαντα

Με τον Μπάλλα πρωταγωνιστή, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, η ΑΕΔΠ πήρε τη νίκη κόντρα στον Αίαντα και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τερματίσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Ακόμα μία νίκη, την 15η, πέτυχε σήμερα η ΑΕ Δόξας Πύρρου στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον Αίαντα, με τους τυπικά γηπεδούχους σήμερα να φαντάζει απίθανο να χάσουν την πρώτη θέση στον όμιλο (σε περίπτωση ήττας στη Ναύπακτο με 17+ πόντους), και τους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να μπουν σφήνα ανάμεσα στους αντιπάλους τους και τον ΠΑΣ Ναυπάκτου, να αρκούνται στην τιμητική τρίτη θέση. Στην α' περίοδο, το ματς επιβεβαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι, η οποία στο τέλος της βρήκε μπροστά τον Αίαντα (19-22), όμως στη συνέχεια, οι παίχτες της ΑΕΔΠ βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας διψήφια διαφορά (66-56). Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι σήμερα, πάλεψαν για να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 79-75 και συνεχίζουν με το απόλυτο τη φετινή τους πορεία, με μεγάλο στόχο την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Διαιτητές: Μίγδος - Τσίγας

Δεκάλεπτα: 19-22, 24-16, 23-18, 13-19

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας 3(1), Γυφτοκώστας 10, Χρύσης, Νικας 13(1), Μουκάι, Βάσιος 2, Βασιλείου 2, Γεωργάκης 9(3), Ξυλογιάννης, Μάνθας 8(1), Βασιλειάδης 6(1), Μπάλλας 26(1)

Αίας Άρτας (Παπαμιχαήλ Απ.): Κώστας 6(1), Αποστολάκης 2, Παπαρούνης 18(4), Γείτονας 1, Περλέγκας, Τσιλιγιάννης, Ζολώτας 18, Παπαμιχαήλ Αλ. 5, Βαβέτσης 14(4), Μιχαήλ 11(1), Καρανίκας

Photo credit: Γιάννης Κοσμάς