H Δήμητρα Τσαλοκώστα μεγάλη νικήτρια του Ursa Trail 40km

Μία αρτινή ήταν η μεγάλη νικήτρια του Μαραθώνιου Ursa Trail 40km που περιλαμβάνεται στους αγώνες "Στα Χνάρια της Αρκούδας" που διεξάγονται κάθε χρόνο στο Μέτσοβο.

Για ένατη συνεχόμενη χρονιά με μεγάλη επιτυχία και αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις σε αθλητές και συνοδούς, παρά τις δυσκολίες λόγω ειδικών συνθηκών, πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες Ursa Trail 40km - 21km - Katara Vertical 4.6km». Το περασμένο Σάββατο (12/6) πραγματοποιήθηκε ο μεγάλος αγώνας των 40km με 2800μ. υψομετρική διαφορά. Ο αγώνας ξεκίνησε με ηλιοφάνεια αλλά από τη μέση του αγώνα ο καιρός άλλαξε με τα κύματα βροχής και χαλαζιού να αγωνίζονται πιο θα επικρατήσει. Παρ’ όλα αυτά αυτοί που επικράτησαν ήταν οι αθλητές και έφτασαν στον τερματισμό λασπωμένοι και χαρούμενοι που τα κατάφεραν. Στις Γυναίκες, πρώτη ανάμεσα σε 18, τερμάτισε η αρτινή Δήμητρα Τσαλοκώστα με χρόνο 5:22΄31΄΄, η οποία ανέβηκε και στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, δεύτερη η Δήμητρα Χαιροπούλου του ΣΔΥ Κοζάνης με 5:38΄:34΄΄ και τρίτη η Μάρθα Ξηροφότου της Kasimis Training με 5:51΄.

Όσον αφορά τη διαδρομή των 40km που έχει ως σημείο εκκίνησης και τερματισμού το Μέτσοβο, να αναφέρουμε ότι αυτή αποτελείται από 27 χλμ. μονοπάτι, 6 χλμ. χωματόδρομο, 4,5 χλμ. καλντερίμι και 2,5 χλμ. ασφαλτόδρομο, ενώ ο δείκτης ανάβασης φτάνει το 67,5!