Γλίτωσε την γκέλα στο 97' η Αναγέννηση

Με ανατροπή και στις καθυστερήσεις πήρε το τρίποντο απέναντι στον Ολυμπιακό Καλοβάτου η Αναγέννηση.

Στη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με το Σκουφά το περασμένο Σάββατο στο Κομπότι φαίνεται πως έμειναν οι παίκτες της Αναγέννησης, καθώς σήμερα πραγματοποίησαν μία μέτρια εμφάνιση και κατάφεραν τελικά να γλιτώσουν τη γκέλα απέναντι στην ομάδα του Καλοβάτου στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 22', από εκτέλεση φάουλ του Σταμούλη, με τον Σάλλα να αποκρούει, με τους φιλοξενούμενους να προειδοποιούν στο 28', όταν από αντεπίθεση ο Πέτρος Θεμελής σούταρε και ο Γεροδήμος έβγαλε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Παπακίτσος είχε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ για να φτάσουμε στο 33ο λεπτό, όταν από λάθος των αμυντικών της Αναγέννησης, ο Παύλου έφυγε μόνος του απέναντι στον Γεροδήμο, ο οποίος τον ανέτρεψε εντός περιοχής, με τον διαιτητή Νούσια να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε και εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκαρης για το 0-1. Μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό σουτ με τον Παπακίτσο και πάλι, το οποίο πέρασε ξυστά άουτ.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 57ο λεπτό, όταν μέσα από τη μικρή περιοχή ο Σιδηρόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάλλα που απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Ασπροποταμίτης από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια και σταδιακά οι γηπεδούχοι μεγάλωναν την πίεση τους στα αντίπαλα καρέ και στο 75' από κόρνερ του Σταμούλη, ο Παπαρούνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός Καλοβάτου αναγκάστηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο και είδε το έργο του να γίνεται πιο δύσκολο, καθώς ο Σαλτογιάννης αποβλήθηκε με απεύθειας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή επειδή εξύβρισε τα Θεία του επόπτη. Στο 90΄ ο Σιδηρόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων ο Θεοδώρου από κοντά έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς σημάδεψε το δοκάρι. Τελικά, το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 97ο λεπτό, όταν ο Παπαρούνης με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Σάλλα που έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 2-1.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Μεσίτι Γιάννης - Κωνσταντίνου Νίκος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Γεροδήμος, Θεοδώρου, Μανοδήμος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Σταμούλης, Κατσαρός, Κραμπής (46' Τσελά), Παπακίτσος, Ασπροποταμίτης (78΄ Γκαρτζώνης), Σιδηρόπουλος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.): Σάλλας, Παπακώστας, Τζώρας, Σμύρης (74' Θεμελής Γ.), Κιούρα, Γεωργατσέλος, Σαλτογιάννης, Τόλης, Παύλου, Θεμελής Π. (46' Καπέλος), Νίκαρης (52' Μπαλάφας)

Photo credit: Γ.Α.Σ. Αναγέννηση Άρτας