"Φρένο" στο Κορφοβούνι για τη Νέα Αναγέννηση

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχτηκαν ο ΑΟ Κορφοβουνίου και η πρωτοπόρος Νέα Αναγέννηση Αρταίων.

Στο Κορφοβούνι σταμάτησαν τα συνεχή επιτυχημένα αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό, όταν μετά από βαθιά μπαλιά και ασυνεννοησία στην αντίπαλη άμυνα, ο Βασίλης Παππάς κέρδισε την μπάλα και μοίρασε στον Αλέξανδρο Παππά που άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν στα γκολ, με το Νίκαρη να γίνεται στο 11ο λεπτό κάτοχος της μπάλας από βαθιά μπαλιά, και  να νικά τον Κίτσιο στο τετ α τετ για το 1-1. Στη συνέχεια, το Κορφοβούνι είχε 1-2 στημένα που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ η Νέα Αναγέννηση είχε μια ωραία ενέργεια και παράλληλη πάσα του Τριαντάφυλλου που κόπηκε τελευταία στιγμή από την άμυνα. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο ήρθε η ανατροπή για τη Νέα Αναγέννηση, με τον Τζαλοκώστα να ανατρέπεται από το Βασιλείου και να κερδίζει το πέναλτι, που ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ για το 1-2.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ είχε δύο καλές στιγμές με μια κεφαλιά του Βάσιου καθώς και ένα σουτ του Μπόσμου που έφυγαν λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα, ο Νίκαρης είδε τον Κίτσιο να το νικά με τα πόδια. Στο 69ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για το Κορφοβούνι, με το Στέφανο Σιαφάκα να κάνει τη σέντρα και τον προωθημένο Βασιλείου να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά, μην αφήνοντας περιθώρια στον Κανταρέλη και γράφοντας το τελικό 2-2. Η Νέα Αναγέννηση ανέβηκε ψάχνοντας το γκολ της νίκης, όμως όποτε χρειάστηκε ο Κίτσιος ήταν "παρών". Στα τελευταία λεπτά ο Καλόγηρος δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι ενώ στην κορυφαία στιγμή του ματς, ο Τζαλοκώστας στο 90ο λεπτό απέφυγε και τον Κίτσιο, όμως σε κενή εστία από θέση πλάγια, πλάσαρε άουτ, και το 2-2 παρέμεινε. Το ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κόνιαρη στο πόδι, που διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Το artagoal.gr εύχεται στο Δημήτρη καλή ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Διονύσης Δημήτρης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Κίτσιος, Αποστόλου, Μεγαδούκας (52' Τάτσης), Βασιλείου, Κοντοδήμας, Βάσιος, Μπόσμος, Ντούλας, Παππάς Β. (69' Αντωνέλλος), Σιαφάκας, Παππάς Αλ.

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Κανταρέλης, Τριαντάφυλλος, Σακκάς, Δερβίλης, Γεωργακόπουλος (68' Μανθιός), Στέργιος, Παππάς, Κόνιαρης (51' λ.τρ. Καλόγηρος), Νίκαρης, Τζαλοκώστας, Δεληκούρας