Φιλική ήττα στα Γιάννενα για τον Καραϊσκάκη

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ, ο Καραϊσκάκης.

Φιλικό παιχνίδι έδωσε σήμερα στα Γιάννενα ο Καραϊσκάκης, εξαιτίας της αποχής από τις επίσημες διοργανώσεις, λόγω της αναστολής του Πρωταθλήματος της Superlegue 2, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει την ήττα από τους Γιαννιώτες με 2-1, όπως και στο πρώτο φιλικό ματς μεταξύ των δύο ομάδων πριν ένα μήνα περίπου. Στο 4ο λεπτό, σουτ του Γυφτοκώστα για τον Καραϊσκάκη μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης, ενώ δύο λεπτά μετά, το σουτ του Παναγιώτου έφυγε άουτ. Στο 14ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με το Βλάχο να κόβει τελευταία στιγμή ωραία προσπάθεια του Νάουμετς, ενώ στο 24' σουτ του Νικολιά, μπλόκαρε ο Μέλκας. Στο 32ο λεπτό, νέα φάση για τον ΠΑΣ που μετά το πρώτο τέταρτο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Αποστολόπουλο στην κόντρα να σουτάρει διαγώνια για να μπλοκάρει ο Μέλκας. Στο 34ο λεπτό, έπειτα από ωραία συνεργασία των παικτών του Καραϊσκάκη, ο Κυβελίδης από κοντά πλάσαρε άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, και στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα με το Νάουμετς να πλασάρει το Μέλκα για το 1-0. Στο 37ο λεπτό, ευκαιρία για δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ, με το Μέλκα όμως να μπλοκάρει κοντινή κεφαλιά του Παυλίδη. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Αποστολόπουλος είχε άστοχο σουτ.

Στο δεύτερο μισό, ο ΠΑΣ απείλησε και πάλι πρώτος, με την κεφαλιά του Πήλιου από σέντρα του Γροσδάνη, να απομακρύνεται από τον Καπία. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Καρτάλη με δυνατό σουτ να νικά του Μέλκα, που παρά την προσπάθειά του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-0. Στο 60ο λεπτό, καλό φάουλ του Παναγιώτου έδιωξε δύσκολα ο Γιαννίκογλου, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Αλμπάνης κέρδισε κάποιες κόντρες και μοίρασε στο Χατζηστραβό, με το Γιαννίκογλου όμως να μπλοκάρει την προσπάθειά του. Ο τερματοφύλακας των Ιωαννίνων ήταν και πάλι σταθερός στην προσπάθεια του Μέτσε στο 69ο λεπτό, όμως τρία λεπτά αργότερα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει, όταν ο Αλμπάνης έκανε προσωπική ενέργεια, κέρδισε και κάποιες κόντρες, στη συνέχεια μοίρασε στον Καψάλη, και εκείνος με ωραίο σουτ με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1 με ωραία εκτέλεση, που έμελλε να είναι και τελικό σκορ, αφού στο τελευταίο τέταρτο δεν άλλαξε κάτι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης) : Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Σιόντης, Κάστρο, Παυλίδης, Νικολιάς, Νάουμετς, Λεό
έπαιξαν και οι : Γιαννίκογλου, Ζώγκος, Ζιούλης, Οικονομόπουλος, Γκαρσία, Πήλιος, Λιάσος, Γροσδάνης, Καρτάλης, Ξύδας, Μπούμπας

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Καψάλης, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας, Γυφτοκώστας, Μέτσε, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Τερεζίου
έπαιξαν και οι : Κούστα, Αλμπάνης, Γιαννιώτης, Τσούτσης, Καραγιαννίδης, Νταλακούρας, Μελετίδης, Παππάς, Μαργώνης