Εύκολο πέρασμα από το Ξηροβούνι για τη Δόξα

Με το εμφατικό 0-8 πέρασε από την έδρα της ΑΕΞ η Δόξα, που εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της Αναγέννησης, μείωσε στους 4.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε κόντρα στην ουραγό ΑΕ Ξηροβουνίου, και παρά τις σημαντικές απουσίες της σκόρπισε την αντίπαλό της με 0-8. Κορυφαίος του ματς, ο Σιλιόγκας, που συνεχίζει την πολύ παραγωγική σεζόν του σημειώνοντας καρέ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στην πρώτη φάση του ματς, μόλις στο 1ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλαδήμα και λάθος αμυνόμενου, ο Σιλιόγκας μπήκε στη φάση και με το κεφάλι έγραψε το 0-1. Στο 12ο λεπτό, η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Σιλιόγκας βρέθηκε σε θέση για σουτ στην περιοχή, εκτέλεσε, ο Σιαπάτης απόκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Μιχάλης, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2. Στο 29ο λεπτό, ο Μπαλαδήμας βρήκε ωραία κάθετα το Σιλιόγκα, και εκείνος απέναντι από το Σιαπάτη, πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 0-3 για την ομάδα του. Στο 33ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το σκορ ημιχρόνου, όταν ο νεαρός Γκούβελος εκτέλεσε κόρνερ, και ο Μιχάλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-4, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η Δόξα στο ημίχρονο προχώρησε σε πολλές αλλαγές νεαρών ποδοσφαιριστών, κάτι που δεν μείωσε την αποτελεσματικότητά, της καθώς σημειώσε ακόμη 4 τέρματα. Στο 49ο λεπτό, ο Σιλιόγκας εκμεταλλεύτηκε λάθος αμυντικού, του έκλεψε την μπάλα και απέναντι από το Σιαπάτη πλάσαρε για το 0-5, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα, ήρθε και το 0-6, όταν ο Μπαλαδήμας βρήκε κάθετα τον Γκούβελο, γράφοντας ακόμα μια ασίστ και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα στο τετ α τετ. Στο 60ο λεπτό, ο Γκούβελος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Σιλιόγκας με κοντινή προβολή έκλεισε το καρέ του, σημειώνοντας το 0-7, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο 75ο λεπτό, όταν δύο νεαροί παίκτες της Δόξας συνδυάστηκαν, με το Μάνο Νούτσο να κάνει ωραία προσπάθεια και σέντρα για τον Γκούβελο, που με πολύ ωραίο μονοκόμματο σουτ, εκτέλεσε το Σιαπάτη, για το 0-8. Η ΑΕΞ παρά τις προσπάθειές της δεν μπόρεσε να φτάσει έστω στο γκολ της τιμής, και έτσι η Δόξα έφυγε με ένα εύκολο τρίποντο, που την έφερε στο -4 πλέον από την Αναγέννηση, που στραβοπάτησε κόντρα στην ΑΕΚΠ.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βουρλόκας Ζάχος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Σιαπάτης, Αζίς, Καραμούτσος, Κατσάνος, Παππάς (52' Χριστογιάννης), Λιόντος, Σαραντάρης, Στέφου, Αναστασίου, Τζούκας, Κόρδας

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης (46' Φώτης), Νούτσος, Πατσαβούρας (46' Κίτσης), Αράπης (46' Νούτσος Μ.), Πέτσας, Τυρολόγος, Γκούβελος, Τσιάτσος, Μπαλαδήμας (59' Παπαλάμπρης), Μιχάλης (56' Τζουμανίκας), Σιλιόγκας