Εύκολο απόγευμα για τον Αχιλλέα, τέλος ο Μάζης από την ΑΕΚΠ

Με σκορ 1-5 πέρασε από την έδρα της προτελευταίας στο βαθμολογικό πίνακα ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών ο Αχιλλέας Νεοχωρίου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 14' από εκτέλεση πέναλτι του Κωσταδήμα, το οποίο κέρδισε ο Φάκος. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και αυτοί με πέναλτι 7 λεπτά αργότερα, με τον Qyra να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το 1-1. Ο Αχιλλέας κατάφερε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη σκοράροντας σε ένα σημαντικό χρονικό σημείο του παιχνιδιού. Στο 44' ο Φάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαθανασίου κάνοντας το 1-2.

Στην επανάληψη ο Αχιλλέας πήρε διαφορά δύο τερμάτων στο παιχνίδι, με τον Κωσταδήμα στο 68' να νικάει αμυντικό και τερματοφύλακα πετυχαίνοντας το 1-3. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Φάκου να σκοράρει το δεύτερό του γκολ στο παιχνίδι. Στο 78' ο Αντώνης Πάνος αφού πέρασε δύο αντιπάλους του, έσπασε τη μπάλα στον Φάκο που δεν αστόχησε για το 1-4. Στο 86' ο Αντώνης Πάνος από δημιουργός έγινε σκόρερ και με προβολή μετά από σέντρα του Νάτσιου διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Αμέσως μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο προπονητής της ΑΕΚΠ Νίκος Μάζης υπέβαλε την παραίτησή του στη διοίκηση της ομάδας, σχεδόν ένα μήνα μετά την πρόσληψή του. Ακολουθεί η δήλωση της παραίτησής του:

«Το Σάββατο 18/3 και μετά το παιχνίδι με τον Αχιλλέα Νεοχωρίου υπέβαλα την παραίτηση μου στο Δ.Σ της Αθλητικής Ένωσης Κιρκιζατών-Πλησιών. Ευχαριστώ πολύ τον Πρόεδρο αλλά και τους παίκτες και τους εύχομαι να παραμείνουν στην Α' κατηγορία».

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κούσουλας Γιώργος - Γεωργούλας Βαλάντης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Μάζης): Παπαθανασίου Δ., Κοντογιάννης, Σίμος, Καραβασιλείου Σ. (69' Μπιρμπίλης), Διαμάντης, Qyra, Χαϊντάρι Σ., Βάντζος, Τζιανούμης (62' Παπαθανασίου Χ.), Κωλέτσος, Γεωργακόπουλος (75' Παπαθανασίου Α.)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Κολιογιάννης, Cela, Stoja, Γιαννούλης Ε., Βούλγαρης, Πάνος (89΄ Κοστρένι), Παππάς, Φάκος (81' Ράπτης), Κωσταδήμας (88' Νάτσιος Δ.), Νάτσιος Χ.