Εύκολη νίκη της Προόδου επί των Ρακούν (pics)

Στην κορυφή της βαθμολογίας, ανέβηκε η Πρόοδος, που επικράτησε των Ρακούν, με 0-3.

Στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την αναβολή του ματς των Φιλελλήνων, ανέβηκε η Πρόοδος Ρωγών, που επικράτησε των Ρακούν με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές φάσεις για γκολ, και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 8ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Ν. Κολιού, ο Κοτρότσιος με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 17ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος έκανε ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ, όμως ο Μαλαμής έδιωξε με γροθιές ενώ δύο λεπτά αργότερα, νέο δυνατό σουτ του Κοτρότσιου, μπλόκαρε αυτή τη φορά σταθερά ο Μαλαμής. Στο 30ο λεπτό, ο Μαλαμής έδιωξε και πάλι με γροθιές το σουτ του Γόγολου αυτή τη φορά, ενώ στο 34' ο νεαρός γκολκίπερ νίκησε το Σιδηρόπουλο σε τετ α τετ, παρά τη διπλή προσπάθεια του έμπειρου επιθετικού. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά, με τον Τσιρώνη να κάνει πολύ επικίνδυνη σέντρα, που πέρασε μπροστά από δύο συμπαίκτες του και κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 41ο λεπτό, ο Μαλαμής αντέδρασε και πάλι εξαιρετικά σε κοντινή κεφαλιά του Γόγολου. Ο Κοτρότσιος στο 43ο λεπτό, έβαλε γερές βάσεις νίκης για την ομάδα του, όταν εκμεταλλευόμενος και τον αέρα κατάφερε να σκοράρει με απευθείας κόρνερ, με το Μαλαμή να μην μπορεί να υπολογίσει σωστά την πορεία της μπάλας και το 0-2 να είναι γεγονός. Στο 45ο λεπτό, ο Α. Κολιός βρέθηκε σε τετ α τετ, όμως ο Μαλαμής, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, το νίκησε.

Στην επανάληψη, τα Ρακούν προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και στο 48ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία όταν ο Π. Λαυδαριάς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, απέφυγε και το Λάκκα, όμως από πλάγια θέση πλάσαρε άστοχα, ενώ ένα λεπτό, μετά ο Α. Κολιός έφυγε απέναντι από το Μαλαμή που βγήκε από την εστία του και τον ανέκοψε, ενώ το ίδιο έκανε και με το Σιδηρόπουλο που προσπάθησε να σκοράρει στην επαναφορά. Στο 56ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή ευκαιρία, όταν ο Πανέτας βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σιδηρόπουλος σούταρε δυνατά, με το Μαλαμή να μπλοκάρει σταθερά. Στο 70ο λεπτό, ο Πανέτας και πάλι δοκίμασε να σκοράρει, με το Λάκκα όμως να μη δυσκολεύεται να αποκρούσει, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σιδηρόπουλος βγήκε ξανά απέναντι από το Μαλαμή, τον απέφυγε, όμως οι αμυνόμενοι επέστρεψαν γρήγορα και τον ανέκοψαν πριν σκοράρει. Στο 81ο λεπτό, νέο τετ α τετ για την Πρόοδο, με τον Α. Κολιό να κλείνεται από το Μαλαμή και να πλασάρει άουτ, ενώ στο 86ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος νικήθηκε ξανά σε σουτ από το Μαλαμή, που μπλόκαρε και την αδύναμη προσπάθεια στο ριμπάουντ του Σταύρου. Ο Σιδηρόπουλος που δεν ήταν στη μέρα του, δεν μπόρεσε ούτε στο 90ο λεπτό να χρηστεί σκόρερ στο σημερινό ματς, αστοχώντας από κοντά, για να διαμορφώσει το τελικό 0-3 για την Πρόοδο λίγο πριν τη λήξη του ματς, ο νεαρός Σταύρου με κοντινό πλασέ.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Βασίλα Φωτεινή - Καραγιάννης Θοδωρής

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπίτζος, Ψωράκης, Κουτρούμπας (89' Σκαλτσώνης Ε.), Παππάς (82' Σκαλτσώνης Ν.), Μπαλτζώης, Λαυδαριάς Π. (82' Λαυδαριάς Σ.), Πανέτας, Τσιρώνης, Μπούκας

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας) : Λάκκας, Νικοπολίδης, Ντούπης, Γόγολος, Κοτρότσιος (86' Κουτσογιάννης), Κολιός Αν., Θεοδώρου, Κολιός Ν. (41' Σταύρου), Σιδηρόπουλος, Καραπάνος, Χαριτόπουλος (71' Αναγνώστου)