Εύκολη νίκη της Αναγέννησης κόντρα στη Μέλισσα (pics)

Εύκολο απόγευμα είχε η Αναγέννηση κόντρα στη Μέλισσα, επικρατώντας με 1-6.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Αναγέννηση κόντρα στη Μέλισσα της οποίας και επικράτησε με 1-6, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Μέλισσα από τη μεριά της παρέμεινε στην προτελευταία θέση, συνεχίζοντας τις χαμηλές φετινές της πτήσεις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις της, και στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Χρηστογιάννης έσπασε στο Σιδηρόπουλο, που με προβολή έγραψε το 0-1. Στο 13ο λεπτό, ο υψηλόσωμος φορ βρήκε και πάλι δίχτυα, όταν μετά από λάθος της άμυνας, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 0-2, απλοποιώντας τα πράγματα. Η Μέλισσα είχε μια πρώτη προσπάθεια με το σουτ του Κούση να σταματά στο Νικολαΐδη, ενώ και η Αναγέννηση είχε ένα καλό φάουλ με το Χρηστογιάννη, που έδιωξε με γροθιές ο Γκουμπερνατ. Στο 25ο λεπτό, η "Α" τελείωσε το ματς, όταν ο Δ. Παπακίτσος βρήκε μόνο το Σιδηρόπουλο, και εκείνος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, γράφοντας το 0-3. Στο 30ο λεπτό, Ζήσης και Δ. Παππάς συνδυάστηκαν πολύ ωραία, με το δεύτερο να νικιέται από τον Γκουμπερνατ σε τετ α τετ. Για τη Μέλισσα ο Κούσης πάλευε στην επίθεση και στο 33ο λεπτό, είχε νέα προσπάθεια, όμως ο Νικολαΐδης το σταμάτησε δύσκολα.

Στοι δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση μπήκε ξανά πολύ δυνατά, και στο 47ο λεπτό είχε σουτ του Δ. Παππά που σταμάτησε και πάλι εντυπωσιακά ο Γκουμπερνατ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Χρηστογιάννης από κοντά σούταρε άουτ. Το 0-4 ήταν θέμα χρόνου, και ήρθε στο 55ο λεπτό, όταν ο Δ. Παππάς μετά από νέα ασίστ του Δ. Παπακίτσου, εκτέλεσε τον Γκουμπερνατ. Η "Α" έριξε ρυθμό, με τη Μέλισσα να αφυπνίζεται κάπως, και απείλησε στο 56ο λεπτό, με το Δράκο να σουτάρει από κοντά λίγο άουτ. Στο 61ο λεπτό, η Αναγέννηση είχε διπλή ευκαιρία, με το Σιδηρόπουλο να σημαδεύει το δοκάρι και στη συνέχεια τον Ασπροποταμίτη να κάνει άστοχη κεφαλιά, για να μειώσει ένα λεπτό αργότερα ο Κούσης για τη Μέλισσα, σε 1-4, με κοντινό σουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 76ο λεπτό είχε δοκάρι, φτάνοντας κοντά σε δεύτερο γκολ, ενώ στο 75ο λεπτό, ο Δράκος ανάγκασε το Νικολαΐδη σε δύσκολη επέμβαση. Ο Νικολαΐδης αντέδρασε και πάλι σωστά, στο 76ο λεπτό, σε γυριστό σουτ του Κούση, με την Αναγέννηση να ανεβάζει και πάλι στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας ακόμα δύο γκολ. Στο 81ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης βρήκε τον Αλ. Παπακίτσο που με δυνατό σουτ  έγραψε το 1-5 για την Αναγέννηση, ενώ ο ίδιος παίκτης έκλεισε το σκορ, στο 86', με δυνατή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασπροποταμίτη, γράφοντας το 1-6.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Μέκιος Σπύρος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνατ, Αγόρος (57' Ραπούσι), Κοσταντίνι, Σταμούλης, Δάσκαλος, Πολύζος, Κακοχρήστος, Σαγάνης, Τσιάτσος, Κούσης, Δράκος

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Γκαρτζώνης (57' Παπακίτσος Αλ.), Ζήσης, Καλιακάτσος, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Δήμος (49' λ.τρ. Ασπροποταμίτης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος (81' Μπιθυκούκης), Παπακίτσος Δ. (81' Κώτσης Δ.), Παππάς Δ. (81' Τσούμαλης)