Εύκολη νίκη κόντρα στα Τζουμέρκα για το Πέτα

Με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο μισό, οι Φιλέλληνες επικράτησαν των Τζουμέρκων με 4-1.

Επιστροφή στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα για τους Φιλέλληνες Πέτα, που επικράτησαν του ΑΟΚ Τζουμέρκων με 4-1. Όλο το ματς ήταν το πρώτο μισό, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι στο πρώτο 20λεπτο και να παίρνουν σκορ ασφαλείας, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν. Στο 12ο λεπτό, οι Φιλέλληνες άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σφήκα, ο έμπειρος Λάλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Πριν προλάβουν να συνέλθουν τα Τζουμέρκα δέχτηκαν και δεύτερο γκολ, καθώς δύο λεπτά αργότερα, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Λάλος έκανε το γύρισμα και ο Σφήκας δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Το εκρηκτικό δεκάλεπτο των Φιλελλήνων, έκλεισε με τρίτο γκολ στο 20ο λεπτό, όταν και πάλι ο Λάλος έδωσε δεύτερη ασίστ στο ματς, αυτή τη φορά στον Παπασπύρου που πλάσαρε εύστοχα, για το 3-0. Στο 36ο λεπτό, ο Δ. Κώτσης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και τελείωσε μόνος του τη φάση, σημειώνοντας ένα όμορφο τέρμα, για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο 39ο λεπτό, όταν μετά από λάθος στην άμυνα του Πέτα, ο Κόφφας έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, με τον κύριο Ρούσσα να προχωρά σε αρκετές αλλαγές προσώπων, δίνοντας χρόνο σε νέα παιδιά. Οι φάσεις ήταν περιορισμένες, με το Πέτα κυρίως να προσπαθεί να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ και να απειλεί σε κάποιες περιπτώσεις, με πιο καθαρή φάση, αυτή του 75ου λεπτού, όταν ο Μπόβολος έφυγε απέναντι από τον Καραμπούλα, που όμως το νίκησε. Τα Τζουμέρκα από τη μεριά τους δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς, και παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Βαρέλης Βασίλης

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Ξάνθος, Ευθυμίου Η., Ντιβέρης, Γεωργής (60' Λιαχνής), Ευθυμίου Β., Παπασπύρου (46' Τάγκας), Σφήκας (46' Μπόβολος), Λάλος (46' Μουσαβερές), Κώτσης Δ. (60' Αναγνωστάκης), Κώτσης Α.

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.) : Καραμπούλας, Αλειφτήρας, Κουτρομάνης, Μαρκοστάμος (60' Καλαντζής), Κουτρούμπας, Χάρος, Κόφφας, Μαργώνης, Ζαχάρης, Ψωφάκης, Κατσάνος Π.