Εύκολη νίκη για την Καμπή κόντρα στο Δία που υποβιβάστηκε

Με 5-1 επικράτησε του Δία Κωστακιών η Καμπή, με τους ηττημένους να αποχαιρετούν την κατηγορία.

Το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Αναγέννηση θα είναι το τελευταίο στην Α' ΕΠΣΑ για το Δία, αφού μετά από τέσσερα χρόνια συνεχούς παρουσίας σε αυτή, η ομάδα του Αντώνη Μπεκιάρη, μετά και τη σημερινή της ήττα με 5-1 από την Καμπή, αποχαιρετά και μαθηματικά την κατηγορία, και σίγουρα του χρόνου θα αποτελεί έναν από τους ισχυρούς πόλους της Β' ΕΠΣΑ, αφού διαθέτει πολλούς και ποιοτικούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Αντίθετη πορεία για την ΑΕ Καμπής, που έστω και η ισοπαλία στο τελευταίο ματς κόντρα στη Ράχη της αρκεί για να κλειδώσει την τρίτη θέση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Καμπή άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Δημουλιά μέσα από την περιοχή, και διπλασίασε τα τέρματά της στο 21ο λεπτό, όταν ο Δήμος με προσωπική ενέργεια και σουτ έγραψε το 2-0. Η απάντηση του Δία ήταν άμεση, με το Μίκροβα στο 25ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 2-1. Καθοριστική για την εξέλιξη του ματς, ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καϋμενάκη για το Δία, που αγωνίστηκε για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο,

Το αριθμητικό της πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε η Καμπή, που μπήκε δυνατό στο δεύτερο μέρος, και στο 49ο λεπτό, πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, με το Φελέκη με ωραία εκτέλεση φάουλ να γράφει το 3-1. Στο 68ο λεπτό, ο Δήμος υποδέχτηκε κάθετη πάσα του Σταμάτη και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 4-1, με το δεύτερο τέρμα του, για να διαμορφώσει στο 85ο λεπτό το τελικό 5-1 ο Δ. Τζουμάκας με ακόμα μια κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σταμάτη, πιστοποιώντας την εξαιρετική ικανότητά του στο ψηλό παιχνίδι, παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Βασιλάκης Στέργιος

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Φελέκης (65' Στούπας Χ.), Γόγολος (83' Παππάς), Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Τζουμάκας Δ., Νίκαρης (57' Μπακοδήμος), Κωσταγιαννάκης (46' Κίτσος), Δήμος, Σταμάτης, Δημουλιάς

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Λύτρας (46' Σίμος), Παραλίκας (71' Μπολιεράκης), Βασιλείου, Αθανασούλας, Καϋμενάκης, Κανελλόπουλος, Μπεκιάρης, Χασκής, Μίκροβας, Κόξιας