«Έβρεξε» γκολ στο Πέτα, οι Φιλέλληνες την πρόκριση

«Βροχή» από γκολ στο παιχνίδι του Κυπέλλου που διεξήχθη στο Πέτα, καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 10 γκολ!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Τάγκα να βρίσκει δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή, για να ισοφαρίσουν εφτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Μπιθυκούκη. Στο 34' οι Φιλέλληνες πήραν ξανά το προβάδισμα ύστερα από σουτ του Αθανασιάδη έξω από την περιοχή, με την Προοδευτική να απαντά άμεσα και με πλασέ του Άκη Παππά να κάνει το 2-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες ξεκίνησαν όπως και στο α' μέρος, με τον Αθανασιάδη στο 51ο λεπτό, με νέο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να κάνει το 3-2. Η ομάδα της Γραμμενίτσας τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε εκ νέου, αυτή την φορά από την άσπρη βούλα, καθώς ο Άκης Παππάς κέρδισε πέναλτι και ο Μπιθυκούκης από 11 βήματα δεν αστόχησε. Μάλιστα, στο 68ο λεπτό, η Προοδευτική με σουτ του Μπασιάκου έξω από τη μεγάλη περιοχή κατάφερε να ανατρέψει το σκορ σε 3-4. Στο 74ο λεπτό, ήταν οι σειρά των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν με σουτ του Δήμου από μακρινή απόσταση, ενώ στο 83ο λεπτό, ο Κώστας με κοντινό πλασέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πετανίτες με 5-4. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν εκ νέου να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως οι Φιλέλληνες ήταν αυτή που πέτυχαν ακόμη ένα γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη σε πλασέ του Σιαπάτη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-4.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Μπίζας, Ζάμπας, Τσουρής (55' Σφήκας), Γεωργής, Τάγκας (29' Τσέτσος), Κατέρος, Δήμος, Αθανασιάδης, Ζιώρης (67' Κώστας), Σιαπάτης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Μήτσιος): Ρεσίτης, Πανέτας, Βούλγαρης, Κουτρούμπας, Παππάς Φ. (87' Καλόγηρος), Φώτης, Μπασιάκος, Καυκιάς, Παπασπύρου (62' Τσόλης), Παππάς Θ., Μπιθυκούκης