Έβαλε φωτιά στην κορυφή η Ανέζα! (pics)

Με 1-0 επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής, κόντρα στη Δόξα, η Ανέζα, και μείωσε στο 1 βαθμό τη διαφορά των δύο ομάδων.

Στο παιχνίδι της Ανέζας με τη Δόξα, ήταν στραμμένα όλα τα βλέμματα, σήμερα, με τις δύο ομάδες να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 19η αγωνιστικής στην Α' ΕΠΣΑ, με τη γηπεδούχο Ανέζα να παίρνει τη μεγάλη νίκη, με 1-0, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη, σε ένα ματς που διεξήχθη μπροστά σε αρκετό κόσμο, παρά το συνεχές ψιλόβροχο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να σκοράρουν, με τη Δόξα να μην καταφέρνει να βρει απάντηση μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειές της, και να γνωρίζει μια ήττα, που εκτός απροόπτου θα οδηγήσει τις πρώτες 4 ομάδες του Πρωταθλήματος σε αγώνες μπαράζ, που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή, αφού είναι πολύ δύσκολο πλέον, η Δόξα ή η Ανέζα να εξασφαλίσουν διαφορά 7 πόντων, από το δεύτερο, με την πρωτοπόρο Δόξα να χάνει στα τελευταία δύο της παιχνίδια το +6 που την ακολουθούσε καιρό.

Η πρώτη αξιόλογη τελική στο παιχνίδι, ήρθε στο 11ο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους, όταν ο Γ. Σιώζος βρήκε χώρο για σουτ με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, με τη Δόξα να απαντά στο 14ο λεπτό, με μια κεφαλιά του Γκούβελου, από φάουλ του Τυρολόγου, που μπλόκαρε εύκολα ο Μπακοχρήστος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μιχάλης δοκίμασε απευθείας φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με το Νικολαΐδη να πέφτει και να μπλοκάρει σταθερά, με τον επιθετικό της Ανέζας να αγγίζει το γκολ στο 18ο λεπτό, όταν βρέθηκε σε καλή θέση, στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η φάση τελείωσε με κεφαλιά και πάλι του Μιχάλη, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Ανέζα ήταν πιο επικίνδυνη και στο 23ο λεπτό απείλησε ξανά, με το Ρούμπο να βρίσκεται σε πολύ καλή θέση, όμως να μην πιάνει καλή κεφαλιά και το Νικολαΐδη να μπλοκάρει εύκολα, με τη Δόξα να απειλεί μετά από ώρα, στο 35ο λεπτό, με το Σιλιόγκα να δοκιμάζει απευθείας χτύπημα φάουλ, που έφυγε πάνω από την εστία. Η Ανέζα στο 38ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χρηστογιάννη από τον Πέτσα, και ο Μιχάλης που εκτέλεσε κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρά την απόκρουση του Νικολαΐδη και να γράψει το 1-0, με το πρώτο μέρος να λήγει χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ και απείλησε στο 53ο λεπτό, με το Νούτσο να κάνει ωραία προσπάθεια και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, για τον Γκούβελο, που δε βρήκε καλά την μπάλα, αστοχώντας. Όσο περνούσε η ώρα, η Δόξα προσπαθούσε να ανεβάσει την πίεσή της και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να καταφέρει να απειλήσει σοβαρά, έχοντας πολύ καλή στιγμή στο 81ο λεπτό, όταν μετά από στημένη φάση, ο Γκοτζά πήρε την κεφαλιά, με το Χουλιάρα πάνω στη γραμμή να σώζει την ομάδα του. Η Ανέζα, ενώ στο πρώτο μέρος ήταν πολύ επιθετική, στην επανάληψη, έχοντας το υπέρ της σκορ, προσπάθησε να κρατήσει στα μετόπισθεν και βρήκε λιγοστές φάσεις, με μία από αυτές να έρχεται στο 86ο λεπτό, όταν ο σκόρερ, Μιχάλης, σούταρε, όμως ο Νικολαΐδης μπλόκαρε σταθερά. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν επιτακτικά ένα γκολ, και στην καλύτερή τους στιγμή, στο 90ο λεπτό, ο Σιλιόγκας έπιασε πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην τελευταία φάση του ματς, η Ανέζα, έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στο Χρηστογιάννη για φάουλ έξω από την περιοχή, που πέρασε, όμως ανεκμετάλλευτο, με την Ανέζα να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη, που τη φέρνει μόλις ένα βαθμό πλέον, πίσω από τη Δόξα, που παραμένει πρώτη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος, Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος (63' Νίκαρης), Χρηστογιάννης, Σιώζος Γ., Μιχάλης, Παναγιώτου, Τσαμπάς (46' λ.τρ. Παραλίκας), Ζώης (63' Χουλιάρας Αν.), Ρούμπος (82' Μπακοχρήστος Θ.)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Τσιάτσος, Μακρής, Νούτσος Αχ., Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Γκούβελος (63' Γκοτζά), Μπιθυκούκης (75' Λιάπης), Σιλιόγκας