Έσπασε το ρόδι ο ΑΟ Κορφοβουνίου!

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα σημείωσε ο ΑΟ Κορφοβουνίου, επικρατώντας του Ολυμπιακού Καλοβάτου, με 2-1.

Έπρεπε να περάσουν πέντε μήνες για να πάρει τους πρώτους του βαθμούς ο ΑΟ Κορφοβουνίου, και το κατάφερε μάλιστα επικρατώντας του Ολυμπιακού Καλοβάτου, με 2-1. Στο 22ο λεπτό, ο Κουτρουμάνος, που είχε περάσει νωρίς ως αλλαγή αντί του Κομπογιάννη που τραυματίστηκε, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πάσα του Μακρή, και άνοιξε το σκορ για το 1-0, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ισοφάριση και στο 27ο λεπτό, είχαν οριζόντιο δοκάρι σε δυνατό σουτ του Νίκαρη. Στο 31' ο Θεμελής επιχείρησε να κρεμάσει το Φώτη, όμως για μια ακόμη φορά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, και το 1-0 παρέμεινε ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν νωρίς κεφάλι με δύο γκολ στο σκορ, όμως αυτή τη φορά ο Κουτρουμάνος από καλή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 54ο λεπτό, η τύχη γύρισε για τρίτη φορά την πλάτη στους παίκτες του Καλοβάτου, όταν η σέντρα σουτ του Αχιλλέα Κωλέτσου σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, στο 57ο λεπτό, σημειώθηκε το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Πέτρος Θεμελής έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από βαθιά μπαλιά και τελείωσε εύστοχα τη φάση για το 1-1. Ο ΑΟΚ αντέδρασε και κυνήγησε εκ νέου του γκολ, έχοντας ένα σουτ του Ντούλα στο 72' που μπλόκαρε ο Σάλλας, για να φτάσουμε στο 77ο λεπτό, όταν ο Θάνος με μια εξαιρετική έμπνευση, κρέμασε από μεγάλη απόσταση το Σάλλα, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, που έμελλε να κρίνει και το παιχνίδι. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Καλόβατος δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, με το Κορφοβούνι να φτάνει στο 90' κοντά και σε τρίτο γκολ, όταν ο Θάνος από καλή θέση, μετά από πάσα του Παππά, νικήθηκε από το Σάλλα, με τη νίκη όμως να παραμένει στα χέρια της ομάδας του.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Σαρλής Χρήστος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Φώτης, Κοντοδήμας, Κωνσταντίνου, Βασιλείου, Αντωνίου, Βάσιος, Τάτσης (51' Θάνος), Ντούλας, Κομπογιάννης (2' λ.τρ. Κουτρουμάνος), Σαμαρτζής, Μακρής (77' Παππάς Αλ.)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Κωλέτσος Αχ., Κωλέτσος Π., Τσόγκας, Τζώρας, Κιούρα, Παύλου (77' Ράμα Α.), Τόλης, Νίκαρης, Θεμελής Π., Καλύβας (53' Σμύρης)