Επιβλητικό «διπλό» του ΠΑΣ Κομμένου στο Κορφοβούνι

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα του Κομμένου την Κυριακή το απόγευμα στο Κορφοβούνι, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Β' κατηγορίας, μεγαλώνοντας την απόσταση από την τοπική ομάδα στους 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, και απείλησαν αρχικά με τον Κατσούλη, ο οποίος ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, με δυνατό βολέ από το ύψος της περιοχής, είδε τη μπάλα να περνά ξυστά από την εστία του Φώτη. Λίγο αργότερα, από λάθος του Α. Τάτση, δυνατό σουτ του Κωσταδήμα από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο δίπλα από το παραθυράκι του Φώτη, ενώ στη συνέχεια από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ντάμας προσπάθησε να κρεμάσει τον Φώτη, οποίος με διπλή προσπάθεια κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ. Δε συνέβη το ίδιο και στο 22ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κωσταδήμα, δεν μπόρεσε κανείς να απομακρύνει τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Κωσταδήμας πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Φώτη, όμως ο Χ. Κοντοδήμας απομάκρυνε εντυπωσιακά με ψαλιδάκι πάνω στη γραμμή, σώζοντας την ομάδα του από ένα σίγουρο γκολ. Στο 31ο λεπτό, ο Κ. Τάτσης έχασε τη μπάλα στο κέντρο, οι παίχτες του ΠΑΣ έφυγαν ξανά στην κόντρα, ο Φώτης έκανε την έξοδο και προσπάθησε με το κεφάλι να απομακρύνει, όμως η μπάλα έφτασε στον Γιαννούλη, που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν άμεσα στο σκορ από το σημείο του πέναλτι, με τον Κ. Τάτση έπειτα από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Ζίου να ανατρέπεται στην περιοχή, και τον Κωστή Κοκκινέλη που ανέλαβε την εκτέλεση να σημαδεύει σωστά, κάνοντας το 1-2. Ο ΠΑΣ ωστόσο βρήκε και τρίτο τέρμα στο 41ο λεπτό, όταν από κάθετη πάσα που δεν κατάφερε να ανακόψει ο Ζαφείρης, ο Κωσταδήμας πλάσαρε εύστοχα για το 1-3.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως ο Κ. Τάτσης ύστερα από κάθετη πάσα του Ζαφείρη, σούταρε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σταμάτη που μπλόκαρε, ενώ από μπαλιά του Μπόσμου στον Κ. Κοκκινέλη, ο τελευταίος έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κοντογιάννης, όμως ο ΑΟΚ και πάλι δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, καθώς στη μοναδική αξιόλογη στιγμή, ο Ζίου με ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ, είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν και άλλο τέρμα και διαμόρφωσαν το τελικό 1-4 στο 87ο λεπτό, με τον Παππά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, ο οποίος αφού απέφυγε τον Φώτη και έναν αμυντικό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Φάντης Δημήτρης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς): Φώτης Χ., Τάτσης Α. (63' Κοντοδήμας Β.), Κοντοδήμας Χ., Καραντζάς Ε., Νύχτης, Ζαφείρης, Τάτσης Κ. (75' Μαργώνης), Καραντζάς Θ., Μπόσμος, Ζίου, Κοκκινέλης Κ.

ΠΑΣ Κομμένου (Καψάλης-Κωσταδήμας): Σταμάτης, Νάτσιος Δ., Κοντογιάννης, Νάτσιος Σ., Πανακούλιας (80' Τσιρογιάννης), Κοσμάς Β. (87' Τολιάκης), Παππάς, Κατσούλης, Ντάμας (46' λ.τρ. Γεωργούλας), Γιαννούλης, Κωσταδήμας