Επιβλητική η Μέλισσα στην πρεμιέρα

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στους Φιλέλληνες, η Μέλισσα, επικρατώντας με το ευρύ 1-7.

Δυναμικά μπήκε στη νέα σεζόν, η άκρως νεανική ομάδα της Μέλισσας, που επικράτησε των Φιλελλήνων, μέσα στο Πέτα, με το ευρύ 1-7. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6', όταν ο Καλαμπόκης κέρδισε πέναλτι, και ο Σπύρου έστειλε από την άλλη γωνία το Σιαπάτη, για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθενται με ωραίο στρωτό ποδόσφαιρο, και έφτασαν στο 0-2 στο 22ο λεπτό, όταν από ωραία ομαδική προσπάθεια και σπάσιμο του Αβράμη, ο Σπύρου με πλασέ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματά του. Η Μέλισσα είχε αρκετές φάσεις για γκολ, με τον Αβράμη, τον ταχύτατο Μάξιμο Κακοχρήστο και το Σπύρου, με τον πρώτο να γράφει το 0-3 στο 34', όταν μετά από εναλλαγή της μπάλας και ασίστ του Καλαμπόκη, απέφυγε τον αντίπαλό του και σκόραρε. Το 0-4 έγραψε στο 42', ο Βαγγέλης Κακοχρήστος με προσωπική ενέργεια και εξαιρετικό διαγώνιο σουτ. Οι Φιλέλληνες πάλευαν με κύριους εκφραστές τους Κώτση και Τσάκαλο που ήταν πολύ μόνοι όμως, και άγγιξαν το 1-4 στο 44', μετά από λάθος της άμυνας, με τον Γκουμπερνάτ όμως να αποσοβεί σωτήρια το γκολ. Τελικά, το 1-4 ήρθε στο 45ο λεπτό, με τον Τσάκαλο να σουτάρει χαμηλά μέσα από την περιοχή με το αριστερό και να σκοράρει.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Σφήκας ξεκίνησε με 4 αλλαγές (!) και οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά ψάχνοντας ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς, με το Ζιώρη να βοηθάει από δεξιά, όμως στο 48ο λεπτό, ο Γκουμπερνάτ και πάλι δεν επέτρεψε να μειώσουν περαιτέρω το σκορ, σε μια φάση που έδιωξε, γλυτώνοντας την ομάδα του από αυτογκόλ. Η φάση αυτή θορύβησε τη Μέλισσα που αφού απείλησε με το Στασινούλα, που πλάσαρε στα σώματα από σπάσιμο του Σπύρου, σε ωραία ομαδική ενέργεια, έκανε το 1-5, στο 68', με τον Καλαμπόκη, να παίρνει το ριμπάουντ μετά από δική του κεφαλιά στο δοκάρι, και να σκοράρει. Το 1-6 ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν από τραγικό λάθος της άμυνας, ο Β. Κακοχρήστος σέρβιρε έτοιμο γκολ στο Δάσκαλο που πλάσαρε εύστοχα από τη μικρή περιοχή. Το τελικό σκορ για τη Μέλισσα διαμορφώθηκε στο 76ο λεπτό, με το Δάσκαλο να παίρνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έδιωξε ο Σιαπάτης, με τον κορυφαίο του αγώνα σήμερα, Βαγγέλη Κακοχρήστο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-7, και κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη δική του εξαιρετική εμφάνιση.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Αθανασίου Άγγελος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός (46' Μπίζας), Γούλας (46' Ζιώρης), Τσουρής, Τάγκας, Γεωργής, Βάσιος, Σφήκας (79' Ευθυμίου), Ροβίνας (46' Τσέτσος), Τσάκαλος (46' Χριστοδούλου), Κώτσης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Μπασιαδήμας (79' Σακκάς), Β. Κακοχρήστος, Γ. Θεοδώρου, Σταμούλης, Καλαμπόκης, Αβράμης (46' Δάσκαλος), Κωσταδήμας, Μ. Κακοχρήστος (53' Τσόγκας), Στασινούλας (79' Σιατής), Σπύρου (71' Θ. Θεοδώρου)