Επιστροφή στις νίκες για την Άρτα Handball

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο β' ημίχρονο η Άρτα Handball νίκησε το Σάββατο (2/2) την Κοζάνη και την πλησίασε στη βαθμολογία της Β' Εθνικής Κατηγορίας (4ος Όμιλος).

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως η αστοχία στην επίθεση έδωσε στην Κοζάνη το δικαίωμα να προπορεύεται στο σκορ με 9-11. Στην επανάληψη όμως η αρτινή ομάδα με γρανιτένια άμυνα (εξαιρετικός Κοσμάς Μακρής αν και η προσπάθεια ήταν ομαδική) και αποτελεσματική επίθεση με αιχμές τους Κωνσταντόπουλο και Στέλιο Μακρή που πέτυχαν από 7 τέρματα και οργανωτή τον Κωνσταντίνου, γύρισε το παιχνίδι και πήρε μάλιστα και μεγάλη διαφορά, κατακτώντας στο τέλος τη νίκη με 27-19. Στα τελευταία λεπτά ο Γιαμούρης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους μικρότερους αθλητές που σκόραραν και κράτησαν το μηδέν στην άμυνα.

Διαιτητές: Τέμης - Γιάννου (Πτολεμαίδας)

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 5-6, 7-7, 8-8, 9-11 (ημχ.), 12-12, 13-14, 17-15, 21-16, 24-19, 27-19

Δίλεπτα: 3- 2  Πέναλτι: 0/0 - 3/2

Άρτα Handball (Γιαμούρης): Γείτονας 1, Μπούκας Ν., Μαυρέλης, Κωνσταντόπουλος 7, Μακρής Σ. 7, Κωνσταντίνου 4, Μπούκας Θ. 1, Μπισκανάκης, Νικολάου, Γιαννιώτης, Βαρέλης 1, Μηλιώνης 2, Γιαμούρης, Μακρής Κ.3, Μήτσιος, Βασιλάκης 1

ΑΟ Κοζάνης (Μιχαηλίδης): Καραγεωργίου, Μαυρίδης, Τσανακτσίδης 4, Τραγιάς, Μετάνι 3, Κλάντι 2, Μόσχος, Βιτολάρι, Φιλοσόγλου, Στεργιούλας 3, Πασχαλίδης Φ., Μπουρμπούλας 7, Πασχαλίδης Ν., Λαζαρίδης

Αποτελέσματα 8ης αγωνιστικής Β' Εθνικής Ανδρών (4ος Όμιλος)

Αγ. Κωνσταντίνος - ΑΟ Ιωαννίνων   21-30
Άρτα Handball - AO Κοζάνης   27-19
Ελπίδες Αμυνταίου - ΑΟΑ Καστοριάς   20-19​