Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (pics)

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Μάνθα στον πάγκο της ομάδας.

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία στο ντεμπούτο του Κώστα Μάνθα στον πάγκο της ομάδας ως πρώτος προπονητής, κατάφερε να επικρατήσει του IBC με σκορ 78-72 και να βρεθεί στην 4η θέση του 1ου ομίλου της National League 2 παρέα με την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου. Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (18-17), με την αρτινή μας ομάδα παρά το γεγονός ότι στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ, να καταφέρνει να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 39-33. Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του γ' δεκαλέπτου σε 58-50. Στο γ' δεκάλεπτο, οι παίχτες της Δόξα Πύρρου έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους, καθώς οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι κατάφεραν σιγά-σιγά να ροκανίσουν την διαφορά και να ισοφαρίσουν σε 69-69, ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί ο Ξιούρας που ήταν πρώτος σκόρερ της αρτινής ομάδας με 23 πόντους, ήταν ψύχραιμος και εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, χαρίζοντας μία δύσκολη και πολύ σημαντική νίκη στην αρτινή ομάδα με τελικό σκορ 78-72. Για την ΑΕΔΠ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν για ακόμη ένα παιχνίδι οι Μπάλλας και Ίλιτς, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ραντιβόγεβιτς και Μάντζιος.

Διαιτητές: Κοντογιάννης - Ηλιόπουλος - Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 18-17, 21-16, 19-17, 20-22

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Μπάλλας 19, Πρίφτι, Θώδης, Ίλιτς 18(2), Ξιούρας 23(4), Ιωαννίδης 5(1), Γυφτοκώστας, Σταυρόπουλος 9(2), Δόνος 4, Μπαρτζώκας

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Μάντζιος 16, Ζώτος 8, Κουλουμπής, Τσιγγενόπουλος 4(1), Ραντιβόγεβιτς 25(4), Γκουντουβάς 10(2), Χίντζιος, Πετσίτης, Δάσκαλος 1, Μπαρτζώκας 8