Επιστροφή στις νίκες για τα Τζουμέρκα, 2-0 τον Αστέρα

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα των Κεντρικών Τζουμέρκων, η οποία αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο, βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 2-0 του Αστέρα και να τον φτάσει στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Βουργαρελίου, και απείλησαν στο 1ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα από πλάγια θέση, ο Οικονόμου απέκρουσε άσχημα, όμως οι αμυντικοί του πήγαν πρώτοι πάνω στη διεκδικήσιμη μπάλα και την απομάκρυναν, ενώ δύο λεπτά αργότερα, από ενέργεια του Υφαντή και συρτό σουτ, ο Οικονόμου μπλόκαρε τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 7', με τον Κουτρομάνη να φεύγει στη κόντρα, να συγκλίνει και να σουτάρει λίγο δίπλα από την κλειστή γωνία του Ευαγγέλου. Στο 10' από εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα, ο Μάης που σηκώθηκε ολομόναχος για κεφαλιά, δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα που πέρασε σχεδόν παράλληλα με το τέρμα, ενώ εύκολα μπλόκαραν τη μπάλα οι δυο τερματοφύλακες στα σουτ του Σπανού (19') και του Γκανιάτσα (21'), έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο 31ο λεπτό, ο Κουτρομάνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ευαγγέλου, με την ομάδα των Τζουμέρκων να μένει με δέκα παίχτες στο 41ο λεπτό, όταν ο Π. Κατσάνος διαμαρτυρήθηκε εντόνως για ένα μαρκάρισμα που δεν του δόθηκε φάουλ, με αποτέλεσμα να δει μαζεμένες δύο κίτρινες κάρτες, με την κατάσταση στη συνέχεια που παραλίγο να ξεφύγει, να εξομαλύνεται με παρέμβαση των παιχτών και των δύο ομάδων. Τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος, στο 45ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Υφαντή από τα δεξιά, ο Πανέτας πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να χτυπά, για καλή τύχη των γηπεδούχων, στο κεφάλι του Γ. Κατσάνου και να καταλήγει εκ νέου κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αν και με παίχτη λιγότερο, είχαν και νέο δοκάρι, στο 51ο λεπτό, σε κεφαλιά του Γ. Κατσάνου έπειτα από σέντρα του Κουτρομάνη. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σημαδέψουν το δοκάρι, όταν μετά από πάσα του Κρεμίδα, ο επερχόμενος Γκανιάτσας έπιασε γεμάτο σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του Οικονόμου. Ο Αστέρας που προσπαθούσε στο β' μέρος να διασπάσει την άμυνα του ΑΟΚΤΖ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 68ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα και ο Κουτρομάνης που πάτησε περιοχή, πήρε έξυπνα πέναλτι από τον Γκανιάτσα στα όρια της περιοχής, σε μία φάση που οι παίχτες του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν εντόνως, ενώ παράπονα έχουν γενικά για τον πειθαρχικό έλεγχο του διαιτητή στην αναμέτρηση. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Στύλιος, που έστειλε τη μπάλα στη σωστή πλευρά για το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα απέναντι στην καλά ταμπουρωμένη στην άμυνα ομάδα των Τζουμέρκων, με τον Γκανιάτσα στο 79' να έχει νέα καλή στιγμή, ύστερα από πάσα του Πανέτα, με τη μπάλα να περνά μετά από πλάσε του πάνω από τα δοκάρια, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε και με κεφαλιά εξ επαφής ο Ζαρκάδας στο 85', έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κρεμίδα. Τελικά, αυτοί που σκόραραν (εκ νέου) στο τέλος, ήταν οι γηπεδούχοι, όταν σε αντεπίθεση στο 91ο λεπτό, ο Συγίζης δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα και ο ακούραστος Κούρτης, επωφελήθηκε και με δυνατό σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Μέκιος Σπύρος

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Οικονόμου, Κούρτης, Χάρος, Στύλιος, Αλειφτήρας, Σπανός, Κατσάνος Γ., Διονύσης, Κόφφας, Κατσάνος Π., Κουτρομάνης Κ.

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ευαγγέλου, Υφαντής (75' Ντεκούλης Χ.), Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Αντωνίου, Μάης, Γκανιάτσας Ηλ., Κρεμίδας, Μπάσιος, Τσώλας (75' Συγίζης), Πανέτας Γ.