Επέστρεψε στις νίκες πειστικά η Μέλισσα

Άμεσα συνήλθε η Μέλισσα μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, επικρατώντας εύκολα με 4-1 του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο παιχνίδι που αγωνίστηκε φέτος στη φυσική της έδρα, η Μέλισσα ήταν πολύ ανώτερη από τον Απόλλωνα Γλυκορίζου, και επικράτησε δίκαια με 4-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, και μόλις στο 1ο λεπτό προειδοποίησαν όταν από λάθος απομάκρυνση του Ντεκούλη, ο Πάνος έπιασε ωραίο σουτ έξω από τη περιοχή, όμως ο Ντεκούλης έβγαλε δύσκολα. Τελικά, το γκολ για τη Μέλισσα δεν άργησε να έρθει όταν στο 4ο λεπτό, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Σαγάνης πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Πάνο, που πλάσαρε σωστά το Ντεκούλη, γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 22ο λεπτό, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν από παράλληλο γύρισμα, ο Τριαντάφυλλος βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως η προβολή του από κοντά δεν ήταν καλή και η μπάλα έφυγε πολύ άουτ. Στο υπόλοιπο πρώτο μέρος, η Μέλισσα είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα, με το 1-0 όμως να παραμένει. Να σημειωθεί πως για τους φιλοξενούμενους αποχώρησαν τραυματίες πριν το ημίχρονο, τόσο ο Κορέλης, όσο και ο Γρηγορίου.

Στην επανάληψη, η γηπεδούχοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα μόλις στο 1ο λεπτό, με πολύ ωραίο γκολ, όταν Σπύρου και Δράκος άλλαξαν την μπάλα με τακουνάκι, ο πρώτος πέρασε την μπάλα πάνω από τον προσωπικό του αντίπαλο και με αριστερό σουτ στην κίνηση έξω από τη περιοχή, νίκησε τον Ντεκούλη για δεύτερη φορά, γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ του παιχνιδιού, πίεζαν αφόρητα τον Απόλλωνα και αφού είχαν μια κεφαλιά του Δράκου που έφυγε ένα μέτρο περίπου άουτ, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, στο 62ο λεπτό, όταν ο Μαλτέζος έσπασε στο Σπύρου, που μόνος από το πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το "παραθυράκι" του Ντεκούλη. Στο 64' νέα φάση για τη Μέλισσα με το Σαγάνη να εκτελεί ωραία φάουλ στην καρδιά της περιοχής, τον Κοσταντίνι να μη βρίσκει την μπάλα από κοντά και εκείνη να σκάει και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ντεκούλη. Η Μέλισσα που έψαχνε το τρίτο γκολ, το βρήκε τελικά στο 70ο λεπτό, όταν ο Σπύρου κέρδισε τη μονομαχία στα όρια της περιοχής και δεξιά, από το Γεωργούλα, μπήκε και έσπασε στο Μαλτέζο που φάτσα με τον Ντεκούλη, τον εκτέλεσε, γράφοντας το 3-0 με το πρώτο του φετινό τέρμα. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ανακάμψει και μείωσε προσωρινά σε 3-1, στο 75' όταν έπειτα από φάση διαρκείας, ο Γρύλλης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Η Μέλισσα ανέκτησε το προβάδισμα τριών τερμάτων στο 80ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ του Σαγάνη, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και μπέρδεψε τον Δεληκούρα που στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, που δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν. Άξια αναφοράς η συνεισφορά στο παιχνίδι της Μέλισσας του νεαρού Μπόκου στο κέντρο, που μπορεί να μη συμμετέχει πολύ στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, όμως στο ανασταλτικό κομμάτι κάνει πολλή "βρώμικη" δουλειά.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Στούπας Παύλος - Κωνσταντίνου Χρήστος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Χουλιάρας Αν., Κακοχρήστος (63' Μπέκας), Κοσταντίνι, Σταμούλης, Μπόκος, Τσιάτσος (87' Μπασιούκας), Σαγάνης, Δράκος (56' Μαλτέζος), Σπύρου, Πάνος (74' Χουλιάρας Ν.)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Γιώτης, Δεληκούρας, Κωτσίλας (74' Γρύλλης), Βλάχας, Κορέλης (24' λ.τρ. Παππάς), Δήμος Χ. (63' Δήμος Αλ.), Γρηγορίου (35' λ.τρ. Γεωργούλας)