Επεισοδιακό "διπλό" για τον Καλόβατο

Στην επιστροφή το μετά από χρόνια στην Α' κατηγορία, ο Ολυμπιακός κατάφερε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά να πάρει τη νίκη από την Ανέζα.

Σε ένα δυνατό γειτονικό ντέρμπι, όπου δεν έλειψαν οι αψιμαχίες και η ένταση, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου κατάφερε να αποδράσει από την Ανέζα με το "διπλό" στα τελευταία λεπτά, με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 10ο λεπτό με το Νίκαρη να αστοχεί από καλή θέση έπειτα από πάσα του Πέτρου Θεμελή, ενώ μέχρι το 30ο λεπτό, ο Δημολένης σε δύο περιπτώσεις νίκησε τους παίκτες του Καλοβάτου, μία σε κεφαλιά του Γεωργατσέλου και μία σε πλασέ του Νίκαρη. Ο ΠΑΣ Ανέζα, σκόραρε στο 34ο λεπτό, όταν από σέντρα του Ρώσσιου, ο Κοτρότσιος πήρε ωραία κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές με το Ρούμπο, που σούταρε όμως εκτός εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με ισάριθμα σουτ των Κωλέτσου και Θεμελή, και τελικά, όλα κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να σοκάρονται από δύο τέρματα του Ολυμπιακού, που τους οδήγησαν σε εντός έδρας ήττα. Στο 91ο λεπτό, ο Μπαλάφας έκλεψε την μπάλα και σέντραρε, με τον Πέτρο Θεμελή με σουτ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα τελείωνε ισόπαλο, ο Τζίμας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έκλεψε την μπάλα, μοίρασε στο Νίκαρη, αυτός με τη σειρά του πάσαρε στον Μπαλάφα, ο οποίος αποδείχτηκε "χρυσή αλλαγή" για την ομάδα του καθώς σκόραρε για το 1-2, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Πολύζος Κων/νος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Δημολένης, Ντούλας (52' Σάκκουλας), Ρώσσος, Μητσαράς, Ζώης, Καραμέτσιος (75' Ιωάννου), Ρώσσιος, Παπαγεωργίου, Ρούμπος, Κοτρότσιος, Σιώζος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Φράγκος, Παπακώστας, Κιούρα, Γεωργατσέλος (90' Θεμελής Γ.), Τζώρας, Παύλου (68' Μπαλάφας), Τόλης, Κωλέτσος (57' Καπέλος), Σαλτογιάννης, Θεμελής Π. (90' Τζίμας), Νίκαρης