Επεισοδιακή ήττα του Καραϊσκάκη από τον Απόλλωνα!

Σε ένα ματς που μετά το 65' απέκτησε άγρια ομορφιά, ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-2.

Δεν τα κατάφερε ο Καραϊσκάκης κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, αφού βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από πολύ νωρίς, ενώ αν και πίεσε στο τελευταίο τέταρτο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό του ματς, όταν από κάθετη πάσα του κορυφαίου τους παίκτη, Μπεντινέλι, ο Πατράλης έκανε παράλληλο γύρισμα, και ο Καπίας βρήκε την μπάλα στο βηματισμό, στέλνοντάς τη στα δίχτυα του Μέλκα για το 0-1. Στο 6ο λεπτό, από γέμισμα στην περιοχή, ο Αναγνωστόπουλος έχασε την μπάλα όμως οι παίκτες του Καραϊσκάκη δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ενώ στο 12', ο Παναγιώτου μέσα στην περιοχή μαρκαρίστηκε από τον Κυριακίδη, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι, όμως το διαιτητή να δείχνει "παίζετε". Στο 14ο λεπτό, ο Μέτσε είχε ένα ωραίο σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, που έδιωξε δύσκολα στη γωνιά του ο Αναγνωστόπουλος, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μπεντινέλι με τη σειρά του είχε ωραία προσπάθεια και σουτ που πέρασε άουτ. Στο 26ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε δεύτερο γκολ, όταν ο Ιριτιέρ έκανε το γύρισμα, ο Πατράλης έβαλε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μέλκα. Στην τελευταία φάση για το πρώτο μέρος, στο 36ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Παναγιώτου έκανε τη σέντρα, όμως ο Κούστα, μην έχοντας καλή ισορροπία, δε βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, μέσα από τη μικρή περιοχή, με την κεφαλιά του να περνά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 50ο λεπτό, με το Μαρκόβσκι να σουτάρει μαρκαρισμένος, και το Μέλκα να διώχνει σε κόρνερ, για να πάρουν κεφάλι με δύο γκολ στο σκορ, όταν ο Ιωαννίδης στο 62' έκανε εξαιρετική ενέργεια από δεξιά, γύρισε στον Μπεντινέλι που ανατράπηκε από τον Καραγιαννίδη κερδίζοντας πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε εύστοχα στο κέντρο, παρ' ότι ο Μέλκας βρήκε την μπάλα, γράφοντας το 0-2. Και ενώ ο Καραϊσκάκης έμοιαζε απογοητευμένος από την εξέλιξη αυτή, ο Χατζηστραβός με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 67ο λεπτό, ο Παπανίκου σέντραρε από δεξιά, ο νεαρός μεσοεπιθετικός από το ύψος του πέναλτι και με πλάτη στην εστία έπιασε με τη μία ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2, και σίγουρα είμαστε όλοι τυχεροί που το ματς ήταν τηλεοπτικό, και θα θαυμάσουμε το αριστούργημα του 20χρονου από πολλές οπτικές γωνίες. Το γκολ αυτό έβαλε φωτιά στο γήπεδο, με τον κόσμο και τους παίκτες να ανεβαίνουν, ενώ δύο λεπτά μετά, από φάουλ του Ψιάνου, ο Μασούρας πήρε την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου. Ο Μπάμπης Τεννές βλέποντας την πίεση του Καραϊσκάκη έκανε πιο αμυντικογενές το σύστημα της ομάδας του, με την αρτινή ομάδα να πιέζει για δεύτερο τέρμα. Η εξέλιξη του ματς ίσως να ήταν διαφορετική, αν στο 79ο λεπτό δεν ερχόταν η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι, όταν σε πρώτη φάση ο Μπεντινέλι, αγνόησε το συμπαίκτη του που ήταν πεσμένος στο έδαφος, τριπλάροντας τους παίκτες του Καραϊσκάκη, που είχαν εμφανώς σταματήσει να μαρκάρουν, ενώ σε δεύτερη φάση, ο Ιωαννίδης που έγινε κάτοχος της μπάλας, με τη σειρά του αγνόησε το fair play φεύγοντας στο τετ α τετ! Ο Μέλκας το νίκησε με τα πόδια, όμως στη συνέχεια αντέδρασε άσχημα απωθώντας τον αντίπαλό του, και αναμενόμενα αποβλήθηκε. Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε το τελευταίο τέταρτο με τις καθυστερήσεις, με τον Καραϊσκάκη, αν και με δέκα παίχτες να παίζει στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτιάξει μια φάση που θα του δώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Με το τέλος του ματς, ο Παπανίκου διαμαρτυρήθηκε στον κύριο Βεργέτη για μια μέτρια, ομολογουμένως, διαιτησία, και αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Γκολ : Χατζηστραβός 67' / Καπίας (αυτ.) 2', Μπεντινέλι (πεν.) 62'

Κίτρινες : Μασούρας, Καραγιαννίδης, Τσούτσης / Φατιόν, Λαρέα

Κόκκινες : Μέλκας, Παπανίκου

Διαιτητής : Βεργέτης Χρήστος (Αρκαδίας)  Βοηθοί : Βεργέτης Δημήτρης (Αρκαδίας) - Κυρίος Δημήτρης (Αρκαδίας)  4ος : Μπαΐλης Νίκος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Καραϊσκάκης (Πετράκης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (77' Αλμπάνης), Καραγιαννίδης, Μασούρας, Μέτσε (83' Μπουργάνης), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα (58' Τσούτσης)

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές) : Αναγνωστόπουλος, Λαρέα, Χουχούμης, Κυριακίδης, Βιτλής (88' Βάρκας), Φατιόν, Ιριτιέρ (54' Ιωαννίδης), Πατράλης, Μαρκόβσκι (74' Κύργιας), Μπεντινέλι, Μπλάζιτς

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.