Εντυπωσιακός ο Αίας κόντρα στη Φιλοθέη

Εξαιρετικός ήταν επιθετικά ο Αίας Ράχης, που επιβλήθηκε της Φιλοθέης με το ευρύ 5-0.

Πρώτος στη βαθμολογία, με συγκάτοικους την Ανέζα και τη Δόξα παραμένει μετά από 3 αγώνες ο Αίας, με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς, έχοντας βέβαια και τη νίκη άνευ αγώνος κόντρα στην Καμπή. Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 5-0 της Φιλοθέης, δείχνοντας πως θα είναι εκ των ομάδων που θα πρωταγωνιστήσουν στο Πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι και αφού απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τους Ευαγγέλου και Σιαπάτη, στο πρώτο τέταρτο, άνοιξαν το σκορ, στο 20ο λεπτό, όταν ο Γιώτης έκανε επικίνδυνη σέντρα σουτ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Μπόλη, για το 1-0. Η Φιλοθέη, λίγα λεπτά πριν το γκολ του Αία, είχε ένα καλό σουτ του Βασιλάκου που έφυγε λίγο άουτ. Ο Αίας ευτύχησε να σκοράρει ξανά σε ένα καίριο χρονικό σημείο, καθώς στο 45ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Κόξια, στη γωνία της μεγάλης περιοχής, και εκείνος έπιασε ένα φοβερό διαγώνιο βολέ, γράφοντας το 2-0, με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, που ευτυχώς αποτυπώθηκε και σε βίντεο για να το δει το φίλαθλο κοινό.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αίας είχε δοκάρι στο 53ο λεπτό, σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Καλαμπαλίκη, ενώ η Φιλοθέη σε αντίστοιχη εκτέλεση του Τρούλλη, στο 58', απείλησε με τον Γκουσάιλα να βγάζει δύσκολα. Το ματς κρίθηκε μέσα σε δύο λεπτά, αφού στο 64ο λεπτό, ο Ευθυμίου αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, και ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους, με τον Ξυλογιάννη με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αίας βρήκε ακόμα δύο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Αρχικά, στο 84ο λεπτό, ο Κ. Ευαγγέλου συνδυάστηκε ωραία με τον Τσίρο, και ο τελευταίος εκτέλεσε ψύχραιμα για το 4-0, για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0, στο 89ο λεπτό, με δύο νεαρούς ποδοσφαιριστές να συνδυάζονται. Συγκεκριμένα, ο Μπέτσας σέντραρε και ο Σάλλας πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Νικολάου Βαγγέλης

Αίας Ράχης (Παππάς) : Γκουσάιλα, Καλαμπαλίκης, Χαϊντάρι (78' Ευαγγέλου Σ.), Βασιλάκης, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης (84' Θεμελής), Τσίρος (84' Σάλλας), Ευαγγέλου, Κόξιας (84' Μπέτσας), Σιαπάτης (63' Κατέρος)

ΑΟ Φιλοθέης (Πουλιάνος) : Μπόλης, Τσιάπαλης (80' Παππάς Θ.), Ευθυμίου, Γαλάνης, Τρούλλης (80' Λαζανάς), Παππάς Φ. (46' Τολιάκης), Μπάλλιας, Καραγιάννης Αγγ. (87' Χίσο), Παππάς Θ., Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος (87' Καραντζένης)