Εντυπωσιακή στο β' ημίχρονο κόντρα στο ΒΑΟ η ΑΕ Δόξας Πύρρου που έκανε το 10 στα 10

Ανεβάζοντας κατακόρυφα ρυθμούς στο β' ημίχρονο, η ΑΕΔΠ Άρτας κατάφερε να νικήσει με άνεση τον ΒΑΟ και να συνεχίσει με το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Δύσκολα έβαλε ο ΒΑΟ για ένα ημίχρονο στην ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας, καθώς κατάφερε στο α' ημίχρονο να μην αφήσει τους τυπικά φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 39-45. Στην γ' περίοδο όμως, οι παίχτες της πρωτοπόρου «πάτησαν γκάζι» και με το εντυπωσιακό 9-35, καθάρισαν την υπόθεση νίκη, την οποία κατέκτησαν τελικά με 64-103, πετυχαίνοντας τη δεύτερη 100άρα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Μπάλλας και Τσατάλας από τους κορυφαίους της Δόξας με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, με τον Μπαρτζώκα του ΒΑΟ να πετυχαίνει για τους τυπικά γηπεδούχους επίσης 21 πόντους.

Διαιτητές: Ζέρβας - Γαληνάς Χρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 21-24, 9-35, 16-23

Βυζαντινός Άρτας (Ασπρούδης): Φούζας, Τσίκος 4, Γκαρτζονίκας 4, Γεωργάκης 8, Μπαρτζώκας 21, Τσιώλας, Θεοδωρόπουλος 8, Γείτονας Χρ. 12(2), Δήμος, Σιατής, Γείτονας Στ. 7

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας 2, Γυφτοκώστας 6(2), Τσατάλας 19(1), Πρίφτι 3(1), Βάσιος 2, Βασιλείου 9(3), Δόνος 14(2), Μάνθας 3(1), Μπάλλας 21(2), Ιωαννίδης 7(2), Θώδης 11(1), Μουκάι 6(1)