Εντυπωσιακή η Μέλισσα σώθηκε και μαθηματικά (pics)

Έχοντας τον Κούση σε μεγάλη μέρα, η Μέλισσα επικράτησε με το εντυπωσιακό 0-4 της ΑΕΚΠ και παρέμεινε και μαθηματικά στην κατηγορία.

Νίκη που την κρατά και μαθηματικά στην κατηγορία πέτυχε η Μέλισσα, που πέρασε επιβλητικά από την έδρα των Κιρκιζατών, με 0-4, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κούση που σημείωσε χατ-τρικ. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή η Μέλισσα ξεπέρασε στη βαθμολογία τη Φιλοθέη, εκμεταλλευόμενη και το ευκολότερο πρόγραμμα που είχε από τους αντιπάλους της στην ουρά της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και αφού προειδοποίησε στο 9ο λεπτό, με τον Κούση, να πλασάρει άστοχα στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Πολύζου, άνοιξε το σκορ, δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μαξ. Κακοχρήστος έσπασε ωραία την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, και ο Κούσης με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Η Μέλισσα χωρίς το άγχος του αποτελέσματος, μετά από καιρό, κατάφερε δύο λεπτά μετά, στο 13ο λεπτό, να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Δράκος βρήκε ωραία στην απέναντι πλευρά το Βαγγέλη Κακοχρήστο, και εκείνος με εξαιρετικό τελείωμα στο απέναντι "Γ" δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπαχαρίση, γράφοντας νωρίς νωρίς, το 0-2. Με τον αέρα των δύο τερμάτων, η Μέλισσα συνέχισε να βρίσκει χώρους, και στο 18ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Β. Κακοχρήστου, ο Κωτσίλας δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή όπως ήθελε στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο επιθετικός μονόλογος της Μέλισσας συνεχίστηκε, με τον Κούση στο 26ο λεπτό να κάνει πολύ ωραία ενέργεια από αριστερά και να σπάει στο πέναλτι για τον Κωτσίλα, που σούταρε με τη μία, με τον Παπαχαρίση να κάνει εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ. Στο 38ο λεπτό, η Μέλισσα είχε νέα καλή τελική, με τον Πολύζο να σουτάρει δυνατά και τον Παπαχαρίση να πραγματοποιεί ακόμα μια εξαιρετική επέμβαση, ενώ ένα λεπτό μετά, η ΑΕΚΠ είχε την πρώτη της καλή τελική, με το Γιώτη να πιάνει πολύ καλό σουτ, που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 41ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, με το Γιώτη να βρίσκει ωραία στην περιοχή το Νικοπολίδη, το σουτ του οποίου όμως, μπλόκαρε σταθερά ο Γκουμπερνατ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους που δημιουργήθηκαν στην άμυνας της ΑΕΚΠ, που έψαχνε ένα γκολ, και έδωσαν διαστάσεις στην επικράτησή τους. Αρχικά, ο Κούσης στο 62ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια έφτασε απέναντι από τον Παπαχαρίση και τον πλάσαρε γράφοντας το 0-3, ενώ ο ίδιος παίκτης έκλεισε την σπουδαία εμφάνισή του στο 70ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4 με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Η ΑΕΚΠ έψαξε έστω το γκολ της τιμής, όμως στη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 85ο λεπτό, ο Αθανασιάδης φάτσα με το τέρμα νικήθηκε από τον Γκουμπερνατ. Πλέον οι δύο ομάδες περιμένουν την τελευταία αγωνιστική για να κλείσει η χρονιά τους, μια χρονιά που δεν μπορεί να τις αφήνει ικανοποιημένες, αφού σίγουρα το έμψυχο δυναμικό και των δύο, ήταν για καλύτερες πορείες.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Σιατής Κωνσταντίνος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Κωνσταντίνου, Καλύβας, Νικοπολίδης (46' Τζιανούμης), Βασιλάκης, Σίμος (80' Σιαφάκας), Κατσαρός, Γιώτης (46' Ξυλογιάννης), Τσίρος (52' Πανής), Μπέλλος (46' Αθανασιάδης), Τζελιλάι

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνατ, Κοσταντίνι, Κακοχρήστος Β. (72' Αγόρος), Νούτσος, Σταμούλης (46' Μαλτέζος), Σαγάνης (82' Χούσος), Κακοχρήστος Μ., Πολύζος, Κωτσίλας, Κούσης, Δράκος