Εντός έδρας νίκη για την ΑΕ Ραδοβυζίων

Πρώτη εντός έδρας νίκη για την ΑΕ Ραδοβυζίων και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, η οποία κέρδισε χθες στο γήπεδο του Δημαριού τον Αστέρα Ρόκκα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν από μπαλιά του Συγίζη στην πλάτη της άμυνας ο Φράγκος που ήταν πιο γρήγορος από τους αμυντικούς, μπήκε στην περιοχή και απέναντι από τον Πέτσα έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 32', όταν ο Πάνος Δήμος έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση και υπό πίεση νίκησε τον Κατσούλα κάνοντας το 1-0. Ο Αστέρας λίγο αργότερα θα μπορούσε να ισοφαρίσει, με τον Λουάνι να αποφεύγει τον αμυντικό εντός περιοχής και να γυρνάει στον επερχόμενο Γκανιάτσα, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Ο Δήμος στο α' μέρος είχε ένα ακόμα καλό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής που κατέληξε ψηλά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν την άμυνα του Αστέρα και κατάφεραν με ένα κερδισμένο πέναλτι να κλειδώσουν ουσιαστικά τη νίκη. Συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, ο Φελέκης μπούκαρε στην περιοχή και από μαρκάρισμα του Νίκου Μπαγιώργα βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή Φάντη να υποδεικνύει την άσπρη βούλα και τους παίκτες του Αστέρα να διαμαρτύρονται για τη συγκεκριμένη απόφαση. Ο Φελέκης ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της εστίας έκανε το 2-0. Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Ο Πάνος Δήμος από γύρισμα του Φελέκη σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, ο Φελέκης από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε πάνω από τον Κατσούλα, με τον Οικονόμου να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ ο Φελέκης σε νέο τετ-α-τετ αφού νικήθηκε στην αρχή από τον Κατσούλα, στη συνέχεια σε κενή εστία σημάδεψε και αυτός το κάθετο δοκάρι. Τελικά στο 83' ο Φελέκης κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, όταν από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε εύστοχα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τέσσερα λεπτά αργότερα να πετύχουν το γκολ της τιμής, όταν από λάθος στην άμυνα ο Κρεμίδα έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Νίκος Μπαγιώργας σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Λιάππης Νίκος - Βασίλα Φωτεινή

ΑΕ Ραδοβυζίων (Γεωργίου): Πέτσας, Μακρής, Σταμούλης, Ζαχάρης, Δήμος Θ., Λιόλιος, Φλώρος, Βαρδής Κ. (77' Παππάς), Φελέκης, Δήμος Π., Κατσαρός Σ.

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Μπαγιώργας Π. (72' Βάντζος Λ.), Βάντζος Ε., Μπαγιώργας Ν., Συγίζης, Λουάνι, Γκανιάτσας Η. (Γκανιάτσας Χ.), Μήλιος, Φράγκος, Κρεμίδα, Οικονόμου