Εντός έδρας ήττα στην παράταση για τη Δόξα από τον Σπάρτακο

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, η Δόξα γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου, Σπάρτακο Ιωαννίνων, με 58-69 (56-56 κ.α.).

Η Δόξα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 29-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να περάσει μπροστά με 39-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ένα λεπτό πριν τη λήξη η αρτινή ομάδα ισοφάρισε σε 52-52, η ομάδα των Ιωαννίνων πέρασε μπροστά με 1/2 βολές 20" πριν το τέλος. Στα 6" ο Γυφτοκώστας αστόχησε σε λέι απ που ενδεχομένως θα έδινε τη νίκη στη Δόξα. Αμέσως έγινε φάουλ με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 2 βολές και να παίρνουν προβάδισμα 3 πόντων. Με 0.8" να μένουν, ο Μουκάι πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση (56-56). Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως, ο Σπάρτακος ήταν ανώτερος και με ένα επιμέρους 2-13 πήρε τη νίκη με 58-69, που τον διατηρεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Γεροδήμος - Εδιαρόγλου

Δεκάλεπτα: 14-10, 29-20, 39-43, 56-56, 58-69 (παρ.)

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας 1, Βασιλείου 2, Γκανιάτσας, Γεωργίου 4, Γυφτοκώστας 12, Βάσιος 8(2), Πετρέκας 1, Μουκάι 11(3), Περλέγκας, Μάνθας 15(2), Αναγνώστου 4, Ξυλογιάννης

Σπάρτακος Ιωαννίνων (Παππάς): Πρεμέτης 6(2), Κόρδας, Μπαζάκας 8(2), Δήμος 11, Λαμπρόπουλος 21, Κολιγιώτης, Μακρής, Κούργιας 4, Θεοχάρους, Πανταζής 10(1), Θώδης 9