Εντός έδρας ήττα και από το Ναυπακτιακό για την Αναγέννηση

Δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας απέναντι στο Ναυπακτιακό Αστέρα που καιγόταν για βαθμούς, η Αναγέννηση.

Ακόμη μία εντός έδρας ήττα γνώρισε στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής η Αναγέννηση, η οποία θα έχει να θυμάται φέτος μόνο τις μεγάλες νίκες απέναντι σε Τηλυκράτη Λευκάδας και Αχέρων Καναλακίου, ενώ κέρδισε ακόμη τον Παναγρινιακό που παλεύει για την παραμονή του, τον ΠΑΟ Βάρδας που υποβιβάστηκε και θα πάρει και τη δεύτερη νίκη άνευ αγώνα με τον Αμβρακικό Λουτρού. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους πήραν σημαντική νίκη για την παραμονή τους, όμως τίποτα δεν έχει κριθεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 15', με τον Βουκμάνοβιτς, όπου με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μαλίζογλου, με τους γηπεδούχους να απαντάνε δύο λεπτά αργότερα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μανιώτη και τον Μένιο να μπλοκάρει τη μπάλα που πήρε αρκετή δύναμη. Η ομάδα της Ναυπάκτου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό, από το σημείο του πέναλτι, ο καταλογισμός του οποίου προκάλεσε δικαολογημένα τις έντονες διαμαρτυρίες της αρτινής ομάδας, έπειτα από μονομαχία του Μυσιούδη με τον πιο δραστήριο και επικίνδυνο παίχτη των αντιπάλων, Βουκμάνοβιτς. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μαχαίρας, ο οποίος ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 0-1. Στο 27' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, με τον Βουκμάνοβιτς μέσα από την περιοχή να βλέπει το συρτό σουτ που έκανε να περνά λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Παπακίτσος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μπότσαρη, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο και ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα. Η Αναγέννηση συνέχισε να απειλεί με την ισοφάριση, και στο 39' ο Μανιώτης έκανε δυνατό γυριστό σουτ από μακρινή απόσταση, όμως ο Μένιος μπλόκαρε και πάλι, ενώ το ίδιο συνέβη και δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Παπαδόπουλου. Ο Ναυπακτιακός φάνηκε ξανά στο 44', όταν από πλάγιο άουτ, η μπάλα έφτασε στον Βουκμάνοβιτς στο ύψος του πέναλτι που σούταρε, όμως ο Μαλίζογλου σε καλή θέση μπλόκαρε τη μπάλα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μανιώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιλιγιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή δεν βρήκε στόχο.

Στο β' ημίχρονο, η ομάδα της Ναυπάκτου προσπάθησε να αιφνιδιάσει και δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, όταν ο Ρουμπάτος από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή σούταρε, με τη μπάλα να απομακρύνεται πριν τη γραμμή σε κόρνερ. Ο ίδιος παίχτης στο 60' δοκίμασε από μακριά το πόδι με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Τελικά, ο Ναυπακτιακός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη δύο λεπτά αργότερα, όταν από ωραία μπαλιά του Μαχαίρα, ο Νιφορόπουλος μέσα από την περιοχή, πλάσαρε ψύχραιμα τον Μαλίζογλου για το 0-2. Η αρτινή μας ομάδα στην επανάληψη, απείλησε ουσιαστικά για πρώτη και μοναδική φορά στο 73', με τον Μιχάλη που πριν λίγο είχε περάσει στο παιχνίδι, να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως ο Μένιος μπλόκαρε τη μπάλα. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, εκτός από την αριθμητική ισορροπία, καθώς στο 89' ο Τσιλιγιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα.

Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας)  Βοηθοί: Καρράς (Αχαΐας) - Αβραμοπούλου (Αχαΐας)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης): Μαλίζογλου, Βασίλας (67' Μπόκος), Μυσιούδης, Τσιλιγιάννης, Κωστάκης (71' Κατσιγιάννης), Παπακίτσος Δ., Γούλας, Μανιώτης (71' Μιχάλης), Μπότσαρης (80' Δημητρέλλος), Παπαδόπουλος (67' Αρτέμης), Παπακίτσος Αλ.

Ναυπακτιακός Αστέρας (Νταλακούρας): Μένιος, Κατσoγιάννης (82' Πατρώνης), Αργυρόπουλος, Ναουμίδης, Κοντογιάννης, Μαχαίρας, Γιαννόπουλος, Σαμπατάκος, Ρουμπάτος (77' Κατσάνος), Νιφορόπουλος, Βουκμάνοβιτς

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού.