Έμεινε στο «Χ» με τον Παναθηναϊκό Β' ο Καραϊσκάκης

Δεν κατάφερε ούτε τώρα να πάρει δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα η αρτινή ομάδα, η οποία έχασε την ευκαιρία από το σημείο το πέναλτι να κάνει το 2-0 στο 67' και να καθαρίσει το ματς!

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει για πρώτη φορά φέτος δύο σερί νίκες έχασε ο Καραϊσκάκης και να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα και απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό Β' στο γήπεδο των Αγ. Αναργύρων. Ο Παναθηναϊκός Β' με βάση την συνολική εικόνα ήταν ελαφρώς καλύτερος, όμως πρόκειται για νεανική ομάδα και φάνηκε ότι στην τελική προσπάθεια έλειπε η εμπειρία, με τον Καραϊσκάκη που έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο β' μέρος και τους Κρισμάρεβιτς και Νταλακούρα να ξεχωρίζουν, να χάνει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τον Μίλιτς που σημάδεψε το δοκάρι από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 67', και τον Ντοναλντόνι που ήταν μία ομάδα μόνος του στην επίθεση, να μην καταφέρνει να νικήσει τον Χριστογεώργο από θέση τετ-α-τετ και να κάνει το 2-1.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση και παρουσία αρκετών φιλάθλων δεδομένων των συνθηκών, αλλά και μερικών του Παναθηναϊκού που έφτιαξαν τη δική τους κερκίδα στο λόφο πάνω από το γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά, και στο 7' ύστερα από ωραία κυκλοφορία και γρήγορη ανάπτυξη, ο Αλμπάνης πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε ο τέως παίχτης του Καραϊσκάκη ήταν πολύ κακό, με τη μπάλα να περνά άουτ. Από την πλευρά της η αρτινή ομάδα, χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να φτάσει κοντά σε μία τελική ενέργεια, όταν ύστερα από γύρισμα του Πέδρο, ο Κρισμάρεβιτς σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 27' ο Τσιριγώτης μετά από κάθετη πάσα του Αθανασακόπουλου, βρέθηκε στο έδαφος μετά από παρέμβαση του Φαν Ίπερεν, ζητώντας πέναλτι, σε μία φάση όμως που δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι το μεμπτό. Στη συνέχεια χρειάστηκε να περάσει ένα τέταρτο για να έχουμε κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό, ο Τσιριγώτης, έφυγε απέναντι από τον Λάζαρεφς, τον απέφυγε, όμως από πλάγια πλέον θέση, αν και με την εστία κενή, έστειλε τη μπάλα άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, για καλή τύχη του Καραϊσκάκη, να ανοίξει στο σκορ για την ομάδα του, η οποία ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, σε αντίθεση με την αρτινή μας ομάδα, που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης, όπως και στο νικηφόρο ματς με την Καλλιθέα, ξεκίνησε με γκολ, καθώς στο 47ο λεπτό, ύστερα από θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, ο Κρισμάρεβιτς με εξαιρετική κεφαλιά, πέτυχε το 1-0, στην πρώτη του τελική στο τέρμα! Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού προσπάθησε να απαντήσει, επίσης από στημένη μπάλα, όμως η εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνη στο 55' σταμάτησε στο τοίχος, ενώ στο ριμπάουντ το μακρινό σουτ του Βαγιαννίδη, μπλόκαρε ο Λάζαρεβς. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν από σέντρα του Σερπέζη, ο Αλμπάνης έκανε την κεφαλιά, και ο Λάζαρεβς με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού κράτησε το μηδέν στην εστία του, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Λάζαρεβς μπλόκαρε και το μακρινό σουτ του Μαρτίνη. Ο Παναθηναϊκός Β' συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, και στο 65', από εξαιρετική σέντρα του Μαρτίνη που πέρασε από όλους, ο έτερος μπακ Βαγγιανίδης, έκανε το σουτ, όμως ήταν πολύ κακό και η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η αρτινή ομάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο ματς, όταν ο Κορέλας που έφυγε απέναντι από τον Χριστογεώργο, ανατράπηκε από τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, κερδίζοντας πέναλτι, όμως ο Μίλιτς που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν, με τον Τσιριγώτη έπειτα από ωραία ανάπτυξη να σπάει στο Σαρδέλη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς και με θαυμάσιο τελείωμα να γράφει το 1-1. Στο 81' η αρτινή ομάδα, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Ντοναλντόνι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Χριστογεώργο, όμως ο γκολκίπερ του τριφυλλιού, με σπουδαία επέμβαση του αρνήθηκε το γκολ και την ευκαιρία να εξαργυρώσει την πολύ καλή του εμφάνιση στο ματς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με την ανατροπή, όταν ο Μαρτίνης με απίστευτο σλάλομ και σουτ, είδε τον Λάζαρεβς να τον σταματά, και να του στερεί ένα εκπληκτικό γκολ. Στο β' μέρος το παιχνίδι ήταν η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το α' ημίχρονο, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες, όπως και στο 84', με τον Γιαννιώτη με γυριστό σουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ να στέλνει τη μπάλα άουτ. Επόμενη καλή στιγμή στο 91', με τον Θεοχάρη να εκμεταλλεύεται λάθος στο χώρο του κέντρου και να σουτάρει, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Σαρδέλης είχε ένα σουτ, με τον Λάζαρεβς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, με τον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη, να σταματά και το σουτ του Μαρτίνη έπειτα από νέα ατομική προσπάθεια. Ενδιάμεσα, ο Κορέλας που έφυγε στην κόντρα είχε ένα σουτ που πέρασε ψηλά άουτ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται, έπειτα από ένα όμορφο για όσους είχαν την τύχη να το παρακολούθησαν ματς, με 1-1.

Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων)  Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων) - Κομισοπούλου (Χανίων)  4ος: Λεωνίδας (Τρικάλων)  Παρατηρητής: Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας)

Γκολ: Κρισμάρεβιτς 47' / Σαρδέλης 77'

Κίτρινες: Ντοναλντόνι, Πέδρο, Βαφειάδης, Μπεκατώρος, Πριόνας, Κορέλας / Αντωνίου

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος): Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Φαν Ιπερεν, Κρισμάρεβιτς, Ντοναλντόνι, Βαφειάδης, Μίλιτς (68' Χελοβάνι), Νταλακούρας (89' Μερτύρης), Πέδρο (64' Κορέλας)

Παναθηναϊκός Β' (Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Μαρτίνης, Ρόμπι, Αντωνίου, Σερπέζης (64' Ηλιάδης), Αλμπάνης (64' Μαραθωνίτης), Θεοχάρης, Τσιριγώτης, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (59' Σαρδέλης)