Έμεινε όρθια στην Καμπή η ΑΕΚΠ, πήρε ισοπαλία με 9 παίχτες στις καθυστερήσεις!

Με γκολ του Παππά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚΠ απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την ΑΕΚ.

Αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι όσο υπήρχε αριθμητική ισορροπία, το κατάφεραν στις καθυστερήσεις και με 9 παίχτες, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Καμπή που δεν γλίτωσε την ψυχρολουσία στο φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο πρώτο τέταρτο, με τον Ρέντζιο να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον Γεροδήμο, για να απαντήσουν με γκολ οι γηπεδούχοι στο 26ο λεπτό, με τον πρώτο σκόρερ μέχρι στιγμής του πρωταθλήματος, Πάνο Δήμο, με σουτ από πλάγια θέση να κάνει το 1-0. Η ΑΕΚΠ προσπάθησε να απαντήσει στο πρώτο μέρος, όμως τα σουτ των Ρέντζιου και Δάρδα πέρασαν άουτ, ενώ η ομάδα της Καμπής, είδε τους Δήμο και Μουσιωτίτσα και μην προλαβαίνουν να κάνουν προβολή στη μπάλα, ύστερα από επικίνδυνα γυρίσματα στην περιοχή, και να απειλήσουν τον Αλεξίου.

Στην επανάληψη, στο 55', ο Ξυλογιάννης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η επόμενη απειλή από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 70', με τον Χαϊντάρι να σεντράρει, το νεοεισελθών Νικοπολίδη να παίρνει την κεφαλιά και τον Γεροδήμο να μπλοκάρει. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γόγολος απώλεσε την ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας τους, καθώς από θέση τετ-α-τετ είδε τον Αλεξίου να το νικά, ενώ στην επόμενη φάση, ο Ξυλογιάννης είδε αντίπαλο αμυντικό να απομακρύνει σουτ του πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι που έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, είδαν στο 88' τον Χαϊντάρι να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση στον διαιτητή, ενώ ένα λεπτό αργότερα, την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Μήτσιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μένοντας με 9 και τους γηπεδούχους να είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια τους να βρίσκονται στην 4άδα στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Όμως στο 92ο λεπτό, από μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Τσίρος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γιώτης τη δεύτερη και ο Φώτης Παππάς με φοβερό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1, χαρίζοντας ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του και διατηρώντας την απόσταση των 2 βαθμών από τους σημερινούς αντιπάλους τους και την τετράδα.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Καμπής (Θεοδώρου): Γεροδήμος, Στέργιος, Θάνος, Πλακιάς, Τζουμάκας Δ., Θεοδώρου, Τζουμάκας Κ., Σταμάτης Σ., Μουσιωτίτσας, Νίκαρης (76' Σαραντάρης), Δήμος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Αλεξίου, Χαϊντάρι Σ., Μήτσιος, Νάκης (90' Τζιανούμης), Κωνσταντίνου Κ., Δάρδας, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Παππάς, Τσίρος, Ρέντζιος (66' Νικοπολίδης)