Έμειναν στο "μηδέν" Αχιλλέας και Μενίδι

Μάχη για την παραμονή αναμένεται να δώσουν Μενίδι και Νεοχώρι, καθώς μετά και το σημερινό μεταξύ τους 0-0, ο Ηρόδοτος έχει αποσπαστεί αρκετά.

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμειναν στο Νεοχώρι ο τοπικός Αχιλλέας με την ΑΕ Μενιδίου, δίνοντας την ευκαιρία στον Ηρόδοτο να ξεφύγει στο +6, στην αυλαία του πρώτου γύρου των μπαράζ παραμονής στην Α' ΕΠΣΑ. Πλέον αποκτά ιδιαίτερη σημασία το παιχνίδι των δύο ομάδων το ερχόμενο Σάββατο στο Μενίδι, για το ποια θα αποκτήσει το προβάδισμα για τη σωτηρία της. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 5' με ένα φάουλ του Μπαλάτσα που έδιωξε ο Χαλκιάς, ενώ στην επαναφορά ο Θανάσης κοντραρίστηκε και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ο Κωσταδήμας είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ για το Μενίδι, μετά από πάσα του Θανάση ο Νούσιας πλάσαρε λίγο άουτ. Η ΑΕΜ απείλησε μέχρι το 20λεπτο με δύο ακόμη καλά σουτ των Θανάση και Οικονόμου που έφυγαν άουτ, για να πλησιάσει στο γκολ ο Αχιλλέας στο 43', όταν μετά από ενέργεια του Αρτένις και αρκετές κόντρες στην περιοχή του Μενιδίου, ο Μούτσιος μπλόκαρε. Στην τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους, ο Κολιογιάννης απομάκρυνε σωτήρια πάνω στη γραμμή σουτ του Νούσια.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι στράφηκε στη δύναμη με τις δυο ομάδες να μη δημιουργούν πολλές αξιόλογες φάσεις. Στο 70ο λεπτό από μπαλιά του Θανάση ο Νούσιας βρέθηκε σε καλή θέση αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Αχιλλέας παραλίγο να κλέψει το ματς, όταν από σέντρα του Κωσταδήμα, ο Δήμος πήρε την κοντινή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ, και το 0-0 παρέμεινε με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το επόμενο Σάββατο.

Διαιτητής : Μαγιάννης Χρήστος  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης, Κοστρένι, Τολιάκης, Τσέλα, Στόγια, Αρτένις (80' Δήμος), Βούλγαρης, Λούκα, Κωσταδήμας, Νάτσιος

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Κάλλιας, Στασινός, Καλαμπούκης, Κασελούρης, Μπαλάτσας, Τσιάπαλης, Οικονόμου (55' Μαλτέζος), Θανάσης, Παντιώρας (70' Μετάι), Νούσιας