Έμειναν στο "Χ" Καραϊσκάκης και Χανιά

Στην ισοπαλία με 1-1, έμειναν Καραϊσκάκης και Χανιά, στο μεταξύ τους παιχνίδι, για την 3η αγωνιστική της SL2.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, με πολύ δυνατές μονομαχίες, και αναμενόμενα βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο Καραϊσκάκης αναδείχτηκε ισόπαλος, με 1-1 με την ποιοτική ομάδα των Χανίων. Η αρτινή ομάδα, περίμενε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στο μισό της γήπεδο, τον αντίπαλο, όμως πέραν του γκολ, μπόρεσε να βρει τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις πολύ καθαρές φάσεις για γκολ. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Καραϊσκάκη βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, ενώ και ο Σοϊλεμέζογλου όταν χρειάστηκε φώναξε "παρών". Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, αφού στο 7ο λεπτό, ο Μαραθωνίτης ανατράπηκε στην περιοχή, κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε, ο Λόβριτς, νικώντας τον Κουτζαβασίλη, για το 1-0. Οι Χανιώτες, κάπου εκεί, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, και πήραν μέτρα, απειλώντας στο 12ο λεπτό, με συρτό σουτ του Κάρλος που πέρασε άουτ. Στο 19ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν διπλή ευκαιρία, με τον Μπραμπίγια να νικιέται σε τετ α τετ από το Σοϊλεμέζογλου, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Διαμαντόπουλος πλάσαρε ψηλά μετά από παράλληλη πάσα. Στο 31', μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σοϊλεμέζογλου έχασε τη φάση, όμως πρόλαβε και γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, σταματώντας το πλασέ του Ανδρέου. Οι Κρητικοί είχαν μια φλύαρη κατοχή, με τον Καραϊσκάκη, όμως το 43ο λεπτό, να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Δούμτσιος έκανε την προβολή μετά από συρτή μπαλιά του Παπανίκου, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Κόκα, που μέσα από τη μικρή περιοχή, και με τον Κουτζαβασίλη σε κακή θέση, σούταρε ψηλά, μην μπορώντας να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στον Καραϊσκάκη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν νωρίς στην ισοφάριση, αφού στο 51ο λεπτό, μετά από συνεχείς κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στο Διαμαντόπουλο, που βρισκόταν φάτσα με το τέρμα, εκείνος πλάσαρε ψύχραιμα, γράφοντας το 1-1. Στο 53ο λεπτό, σε μια σοβαρή αβλεψία των επόπτη και 4ου, ο Καραϊσκάκης επιχείρησε διπλή αλλαγή, όμως οι αλλαγές έγιναν η μία με διαφορά δευτερολέπτων με την άλλη, η αρτινή ομάδα έκανε τις τρεις διακοπές που δικαιούταν, και έτσι στερήθηκε αλλαγών για τη συνέχεια του παιχνιδιού, που αποδείχτηκαν πάρα πολύ σημαντικές, αφού ο Χατζηδίμπας στο τελευταίο ημίωρο ήταν εκτός αγώνα, λόγω τραυματισμού, και απλά βρισκόταν στο γήπεδο, κουτσαίνοντας για να βοηθάει έστω με την παρουσία του. Τα Χανιά είχαν την κατοχή της μπάλας, μην μπορώντας όμως να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Καραϊσκάκη, έχοντας μια υποψία ευκαιρίας σε κεφαλιά του Μασένα, στο 66' που έφυγε ψηλά. Στο 80ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης σούταρε ωραία διαγώνια, με το Σοϊλεμέζογλου να διώχνει σε κόρνερ. Στο 82ο λεπτό, ο Δούμτσιος σούταρε άουτ, ενώ στο 86ο λεπτό, η αρτινή ομάδα είχε νέα σημαντική στιγμή, όταν από ωραία μπαλιά του Δερμιτζάκη, ο φορ του Καραϊσκάκη, που πάλευε παλικαρίσια με όλη την άμυνα των Χανίων, έκανε το γύρισμα, όμως ο Κορέλας δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα σε κενή εστία και η ευκαιρία χάθηκε. Η σημαντικότερη στιγμή των φιλοξενούμενων χάθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε παράλληλη μπαλιά, ο Τάμπας έκανε κακή εκτίμηση, όμως ο Σοϊλεμέζογλου αντέδρασε σωστά, αποσοβώντας το αυτογκόλ. Με την ισοπαλία αυτή ο Καραϊσκάκης μένει για δεύτερο ματς χωρίς ήττα, και σίγουρα με τη σημαντική ενίσχυση ειδικά στα χαφ, που αναμένεται, μπορεί να ελπίζει σε καλύτερες μέρες, και νίκες.

Αξίζει να γίνει αναφορά, στην άψογη διεξαγωγή του αγώνα από την ΠΑΕ Καραϊσκάκης και τη διοργανώτρια αρχή της SL2, ειδικά σε επίπεδο ασφαλείας και τήρησης του υγειονομικού πρωτοκόλλου, αφού τα μέτρα τηρήθηκαν μέχρι κεραίας από όλους όσοι βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων.

Γκολ : Λόβριτς 8' /  Διαμαντόπουλος 51'

Κίτρινες : Γιαννιώτης / Πλέγας

Διαιτητής : Κατσικογιάννης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Διαμάντης (Ηπείρου) - Μανασής (Τρικάλων)  4ος : Μπούμπας (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Φίτσας (Πρέβεζας)

Καραϊσκάκης (Αργυρίου) : Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Τάμπας, Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Λόβριτς, Χατζηδίμπας, Νταλακούρας (53' Δερμιτζάκης), Μαραθωνίτης (54' Κορέλας), Δούμτσιος, Γαλεάδης (36' Κόκας)

Χανιά (Βοσνιάδης) : Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Ρέντζας, Πλέγας (46' Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (87' Καμαρά), Μασένα, Βρετός (77' Δημητριάδης), Μπραμπίγια (77' Γιάκος), Διαμαντόπουλος

Πλούσιο φωτορεποράζ του παιχνιδιού, ΕΔΩ.