Εκτός έδρας ήττα για τη Φιλία

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο ΑΟ Φιλία από την Φ.Ε.Ιωαννίνων για το Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΕ, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το βράδυ του περασμένου Σαββάτου (2/12) στο ΠΕΑΚΙ.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΑΟ Φιλία:

«Στο πρώτο σετ η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων της, προηγήθηκε από την αρχή και κατάφερε να επικρατήσει με 24-26.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο και καλύτερη ψυχολογία, ήταν μπροστά στο σκορ έως τον 14ο πόντο. Κάπου εκεί όμως η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και ξέφυγε στο σκορ με 19-15. Οι αθλήτριές μας προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά τελικά η ΦΕΙ κέρδισε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η ομάδα μας δεν μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα να κυνηγάει την ΦΕΙ στο σκορ. Τελικά χάθηκε και αυτό το σετ με 25-19 όπως και το προηγούμενο.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 12-8, 19-17 και 22-20 όμως η ΦΕΙ ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 24-23. Στη συνέχεια ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ ισοφάρισε σε 24-24, όμως  η ΦΕΙ πήρε τους δυο τελευταίους πόντους και κατέκτησε το σετ με 26-24».

Τα σετ (3-1): 24-26, 25-19, 25-19, 26-24

ΑΟ Φιλία (Καλαβρουζιώτου): Καπέλη, Σιαπλαούρα Κ., Σιαπλαούρα Β.,Ζαγαλίκη, Γκαβάγια, Μαρτίνα, Κοσμά, Παπαϊωάννου (λ), Κολοβού, Σταύρου, Μολώνη