Εκτός έδρας ήττα από την Πυλαία για την Αναγέννηση

Τέλος στις όποιες ελπίδες της Αναγέννησης για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Η Πυλαία ήταν η ομάδα που επέστρεψε σήμερα στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Αναγέννησης Άρτας με 26-22 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Με αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά η ομάδα της Πυλαίας σφράγισε την παρουσία της στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, καθώς αύξησε τη διαφορά από την τέταρτη Αναγέννηση στους 6 βαθμούς, η οποία πλέον μετά τις τρεις σερί ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο χρειάζεται απεγνωσμένα νίκες για να παραμείνει στην 4η θέση που θα την οδηγήσει στα play-off του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, για 25 λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του α' μέρους, οι γηπεδούχες με σερί 5-2, πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 12-10. Στο β' μέρος, οι αθλήτριες της Πυλαίας διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, φτάνοντας τη διαφορά στα μισά του ημιχρόνου στα 5 γκολ, κατακτώντας τελικά τη νίκη με 26-22.  Η Κερλίδη με 8 γκολ από την Πυλαία και η Μούρνου με ισάριθμα τέρματα για την Αναγέννηση που αγωνίστηκε χωρίς την Σαΐντοβα, ήταν οι κορυφαίες σκόρερς του ματς.

Διαιτητές: Θεοδοσίου - Παπούλιας

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 2-1, 3-2, 4-6, 7-8, 12-10 (ημχ), 15-12, 17-13, 18-13, 20-17, 23-19, 26-22

Δίλεπτα: 6-2  Πέναλτι: 5/7 - 5/5

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 8, Τροχίδου 3, Κ. Κουκμίση 3, Καραχαρίση 2, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 1, Τάκη, Κωστοπούλου, Τόρες 1, Αζεβέδο 3, Τσιγαρίδα, Παπαδοπούλου, Σελεμίδη, Αργυροπούλου 4, Γκόμες 1

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι 1, Σκάρα, Νούλα 2, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 8, Τσερέπη, Σούρχαν 2, Προκοπίδου 3, Κόφτουν 2, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 2, Μάστακα