Έκανε σεφτέ στους βαθμούς η Προοδευτική

Τους πρώτους της βαθμούς στο Πρωτάθλημα κατέκτησε η Προοδευτική, επικρατώντας της Ανέζας με 2-1.

Ξεκόλλησε από το "μηδέν" η Προοδευτική, αφού σήμερα κόντρα στον ΠΑΣ Ανέζα κατάφερε να πάρει το τρίποντο, επικρατώντας με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πολύ τη νίκη, αν και η Ανέζα ήταν εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ στο 5ο λεπτό, με τον Κοτρότσιο όμως με σουτ να σημαδεύει το δοκάρι. Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Παππάς νικήθηκε από τον Τσαμπά σε τετ α τετ, ενώ στο 18ο λεπτό, νέα φάση τετ α τετ για την Προοδευτική, με τον Τσαμπά και πάλι να βγαίνει νικητής αυτή τη φορά κόντρα στον Τσόλη. Η Ανέζα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Ρώσσιος ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, όμως ο Κορτότσιος που ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον έμπειρο Ψεύτη που κάθησε σήμερα κάτω από τα δοκάρια για να βοηθήσει την ομάδα του, να το νικά.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μέσα σε οχτώ λεπτά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, φτάνοντας σε σκορ ασφαλείας. Αρχικά, στο 54ο λεπτό, ο Ψεύτης με μεγάλη μεταβίβαση βρήκε τον Άκη Παππά, ο οποίος αυτή τη φορά με δυνατό σουτ, νίκησε τον Τσαμπά γράφοντας το 1-0. Στο 61ο λεπτό, ο Μπιθυκούκης νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Τσαμπά, όμως ο ίδιος στην επαναφορά, σκόραρε για το 2-0. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και στο 84ο λεπτό μείωσε το σκορ, με τον Κοτρότσιο με απευθείας κόρνερ (!) να μειώνει σε 2-1. Στο 88ο λεπτό ο Ψεύτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να καθήσει κάτω από τα δοκάρια στα τελευταία λεπτά ο Μπιθυκούκης, με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ψεύτης, Καλόγηρος, Παππάς Θ., Νάσης, Νάτσιος, Κάτσινος, Παππάς Φ. (56' Παπασπύρου), Βούλγαρης, Μπιθυκούκης, Καυκιάς, Τσόλης (81' Ζώγος)

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου) : Τσαμπάς, Αβραμίδης, Ρώσσιος Γ., Σιώζος (61' Γεροκώστας), Ιωάννου, Μπάφας (73' Νίκου Χ.), Ρώσσιος Λ., Ρούμπος, Νίκου (69' Αδαμίδης), Κοτρότσιος, Παύλου (57' Λάζαρος)