Έφυγε με βαθμό από το Χαριλάου ο Καραϊσκάκης!

Πολύ καλή εμφάνιση και ισοπαλία (0-0) για την αρτινή ομάδα στη Θεσσαλονίκη.

Στο σημερινό παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» βρέθηκαν περίπου 5000 θεατές για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τάκη Λουκανίδη (είχε αγωνιστεί στον Άρη), που «έφυγε» πριν λίγες μέρες από τη ζωή.

Στο α’ μέρος ο Καραϊσκάκης στάθηκε πολύ καλά απέναντι στο πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, κυκλοφορώντας όμορφα και ήρεμα τη μπάλα όταν ήταν στην κατοχή του, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν δικαιολόγησαν την μέχρι τώρα βαθμολογική τους συγκομιδή. Στο 5ο λεπτό ο Μέλκας απομάκρυνε καθυστερημένα και άσχημα πάνω στον Λώττα (πρώην παίκτης του Καραϊσκάκη) που τον πίεσε, όμως ευτυχώς για τον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη, η μπάλα δεν κόντραρε με δύναμη και μπόρεσε και μπλόκαρε. Η αρτινή ομάδα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 10ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μακρίδη, ο Λουκίνας πήρε ωραία κεφαλιά και ανάγκασε τον Καντιμοίρη να βγάλει στη γωνία του σε κόρνερ. Στο 18ο λεπτό ο Ντούνης έπαιξε το ένα-δύο με τον Διαμαντόπουλο και στη συνέχεια έκανε το δυνατό σουτ, με τον Μέλκα να παραχωρεί για σιγουριά κόρνερ. Στο 28’, ο Καραϊσκάκης βγήκε στην κόντρα με τον Λουκίνα, ο οποίος υπό πίεση σούταρε αδύναμα έξω από την περιοχή πάνω στον Καντιμοίρη. Στο 33’ ο Μακρίδης απέφυγε όμορφα τον προσωπικό του αντίπαλο και επιχείρησε από μακρινή απόσταση δυνατό σουτ, που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άρη. Στο 40’ ήταν η σειρά του Άρη να χτυπήσει στην κόντρα με τον αρκετά γρήγορο Πλατέλλα να παίρνει μέτρα και να περνάει κάθετα στον Διαμαντόπουλο, το πλασέ του οποίου ήταν άσχημο και ο Μέλκας μπλόκαρε εύκολα.

Στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά ο Καραϊσκάκης μπήκε καλύτερα και στο 49’ από σέντρα του Μακρίδη από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι για τον ολομόναχο Δημητριάδη, που επιχείρησε με τη μία το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Στο 63΄ και μετά από καθυστέρηση των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Βαλεριάνος σέντραρε με δύναμη, ο Διαμαντόπουλος τσίμπησε τη μπάλα, αλλά από πλάγια θέση το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Από τα μισά του β’ μέρους και μετά και χάρη στις αλλαγές του Δημήτρη Σπανού, ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και ανάγκασε τον Καραϊσκάκη να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Στο 70’ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Πλατέλλα να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Μπαργκάν να πετάγεται με κεφαλιά προ του Μέλκα και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74’ από φάση διαρκείας στα καρέ της αρτινής ομάδας, ο Σόουζα με τη μία σούταρε πολύ ψηλά άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να καταφέρουν να ανησυχήσουν τον Μέλκα, μέχρι τη φάση του 94ου λεπτού όπου ο Μέλκας έκανε την απόκρουση του αγώνα σε δυνατό σουτ του Βαλεριάνου από τα 30 περίπου μέτρα, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του και χαρίζοντάς της ουσιαστικά ένα σπουδαίο βαθμό (0-0) σε μία δύσκολη έδρα.

Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου)  Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας) - Μανασής (Τρικάλων)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)

Γκολ:-

Κίτρινες: 61’ Δεληζήσης, 91’ Σόουζα – 69’ Μπεκατώρος, 70’ Χούσος, 84’ Καραγιαννίδης

Άρης (Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Πλατέλλας, Ιντζόγλου, Παυλίδης (63’ Μιλούνοβιτς), Ντούνης (67’ Μπαργκάν), Λώττας (56’ Μουμίν), Διαμαντόπουλος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Θεολόγου, Καραγιαννίδης,  Μπεκατώρος, Δημητριάδης (83’ Νικολόπουλος), Μακρής, Χούσος (70’ Ψιάνος), Κόλινς, Μακρίδης (76’ Κυριάκης), Λουκίνας