Δύσκολη πρόκριση για την Αναγέννηση, κόντρα στο Κλειδί

Αν και σημάδεψε τρεις φορές τα δοκάρια, η Αναγέννηση κατάφερε να επικρατήσει έστω και δύσκολα, με 1-0 του Κλειδίου και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Πρώτο επίσημο ματς σήμερα για την Αναγέννηση, κόντρα σε ένα από τα φαβορί, για τον τίτλο της Α' ΕΠΣΑ, τον ΑΟ Κλειδίου, τον οποίο κατάφερε να νικήσει με 1-0, και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι, ήταν σαφώς πιο δραστήριοι επιθετικά, σημάδεψαν τρεις φορές τα δοκάρια, όμως το αξιόμαχο Κλειδί, με κύριο εκφραστή το Φελέκη, είχε τις φάσεις του, και θα μπορούσε να έχει σκοράρει. Η Αναγέννηση, όπως ήταν αναμενόμενο, μπήκε δυνατά στο ματς, και στο 7ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Χούσου, ο Σιδηρόπουλος στόπαρε και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στο Κατσαρό και να βρίσκει στο δοκάρι πριν καταλήξει κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, καλή εκτέλεση φάουλ του Χούσου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με το γκολ αυτό μάλιστα να κρίνει και το ματς, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Χούσου, ο κατά τα άλλα πολύ καλός Μπόνιας, δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 38ο λεπτό, ο Σκανδάλης σούταρε εκτός εστίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Φελέκης δοκίμασε την τύχη του, όμως ο Πατσιούρας μπλόκαρε. Το ημίχρονο έφυγε με ακόμα δύο φάσεις για την Αναγέννηση, με μια σέντρα σουτ του Παπαρούνη να φεύγει λίγο άουτ, καθώς και μια κεφαλιά του Σκανδάλη, που μπλόκαρε ο Μπόνιας.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μάλιστα κοντά στην ισοφάριση στο 54ο λεπτό, με το Φελέκη να δοκιμάζει ωραίο σουτ, που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πατσιούρας. Στο 59ο λεπτό, η Αναγέννηση φάνηκε επιθετικά απειλητική, με το Σκανδάλη να δοκιμάζει το πόδι του, εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι. Το Κλειδί συνέχισε να απειλεί και στο 63ο λεπτό, ο κύριος εκφραστής των επιθετικών του προσπαθειών, Φελέκης, είχε νέο καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 69ο λεπτό, νέα προσπάθεια για γκολ από τον ίδιο παίκτη σταμάτησε και πάλι στον Πατσιούρα, που το νίκησε. Στο 83ο λεπτό, ο Ροβίνας λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, άγγιξε το γκολ, όμως το πλασέ του βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ, και ένα λεπτό αργότερα, ο Αλ. Παπακίτσος βρέθηκε φάτσα με τον Μπόνια, ο οποίος όμως το νίκησε στο τετ α τετ. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', η Αναγέννηση έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ, με το Σκανδάλη να σεντράρει, τον Αλ. Παπακίτσο να παίρνει την κεφαλιά, όμως τον Μπόνια, με τη βοήθεια του δοκαριού να το νικά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να σκοράρουν, με τον Αντωνίου να μην προλαβαίνει τελευταία στιγμή να κάνει επαφή με την μπάλα από κοντά.  Οι καθυστερήσεις κύλησαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με την "Α" να μπαίνει με το δεξί στη σεζόν, και το Κλειδί, να αποκλείεται μεν, όμως να κοντράρει στα ίσα μια ομάδα με σαφώς μεγαλύτερη δυναμικότητα, "δείχνοντας τα δόντια του" στους αντιπάλους του, στη μάχη του φετινού τίτλου της Α' κατηγορίας.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Νούσιας Οδυσσέας

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Παπαρούνης (63' Μπόκος Γ.), Φωλίνας, Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Κόλινς, Παπαρούνας (67' Παπακίτσος Αλ.), Χούσος, Σιδηρόπουλος (78' Ροβίνας), Σκανδάλης, Παπακίτσος Δ.

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μπόνιας, Χάρος, Μανιφάβας Β. (85' Δράκος), Μανιφάβας Στ., Πέτσας, Δήμητσας (46' Αντωνίου), Φελέκης (78' Δήμος Π.), Βασιλάκης, Δήμος Στ., Κατσαρός (85' Σαγάνης), Μίγδος (73' Μάλλιος)