Δύσκολη νίκη της Προόδου επί του Δία

Δύσκολη και συνάμα, σημαντική νίκη πήρε η Πρόοδος Ρωγών, εκτός έδρας, κόντρα στο Δία, με 1-2 και ανατροπή.

Σημαντική νίκη με ανατροπή, πέτυχε στην έδρα του Δία, η Πρόοδος Ρωγών, με 1-2, και παρέμεινε στα ψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα της Β' κατηγορίας. Το πρώτο μέρος, ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με περιορισμένες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, και το Δία να ανοίγει το σκορ, στο 35ο λεπτό, όταν ο Ν. Σίμος μετά από πάσα του Καϋμενάκη, πλάσαρε ωραία έξω από την περιοχή και συνέχισε την καλή του φόρμα στο σκοράρισμα, γράφοντας το 1-0. Η Πρόοδος ανέβηκε στο γήπεδο και έψαξε την ισοφάριση και κατάφερε στο 45ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο πολύπειρος Ρέντζιος βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα, για το 1-1

Το δεύτερο μισό, είχε περισσότερες φάσεις, με την Πρόοδο, στην πρώτη από αυτές να γυρίζει το παιχνίδι, όταν στο 55ο λεπτό, ο Κοτρότσιος εκτέλεσε φάουλ, ο Βασιλάκης που αγωνίστηκε για ακόμα ένα ματς κατά συνθήκη τερματοφύλακας, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά, και ο επερχόμενος Ν. Κολιός πλάσαρε από κοντά, γράφοντας το 1-2. Στο 59ο λεπτό, η Νέα Κερασούντα είχε σημαντική ευκαιρία να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, όταν ο Τσεβρενίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε άστοχα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί, και στο 64ο λεπτό, είχαν ένα καλό σουτ του Κοτρότσιου που έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ν. Κολιού στο 72'. Ο Δίας προσπάθησε με κάποια σουτ των Καϋμενάκη και Ν. Σίμου να απειλήσουν, με τον Αλεξίου να καθαρίζει τις φάσεις χωρίς πρόβλημα, ενώ η Πρόοδος είχε νέα σημαντική ευκαιρία, με τον Κοτρότσιο, στο 82ο λεπτό, να φεύγει σε θέση για γκολ, όμως το Βασιλάκη να το νικά. Ο Δίας έψαξε στα τελευταία λεπτά, το γκολ της ισοφάρισης, όμως στην καλύτερή του ευκαιρία, στο 90ο λεπτό, ο Καϋμενάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως ο Αλεξίου απόκρουσε δύσκολα, κρατώντας το σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Πολύζος Αλκίνοος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Μπολιεράκης, Σίμος Α., Βασιλείου (10' λ.τρ. Σίμος Ν.), Αθανασούλας, Καρίνας, Σίμος Π. (80' Μολώνης), Βάντζος, Σίμος Ν., Καϋμενάκης, Μπαλαδήμας

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας) : Αλεξίου, Λέντζος, Νικοπολίδης, Ιωάννου, Κοτρότσιος, Τσεβρενίδης, Κολιός Α., Κολιός Ν., Ρέντζιος, Σταύρος (60' Ντούπης), Μιχαηλίδης