Δύσκολη νίκη της ΑΕΚΠ επί της Άρτας 2004

Με 1-2 επικράτησε πολύ πιο δύσκολα από ότι στον πρώτο γύρο, η ΑΕΚΠ της Άρτας 2004.

Μπορεί στον πρώτο γύρο η έμπειρη ομάδα της ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, να μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με την Άρτα 2004, όμως ένας γύρος αγώνων, έπαιξε μεγάλο ρόλο στα πόδια των νεαρών παικτών των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο ηττήθηκαν με 1-2. Πριν το ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Τάσου Ξυλογιάννη, που έφυγε πριν λίγες μέρες από τη ζωή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ματς, έχοντας δύο καλά σουτ του Παππά στο πρώτο τέταρτο, που αμφότερα όμως έφυγαν άουτ. Η Άρτα 2004 απείλησε στο 24ο λεπτό, με το Ραπούσι από καλή θέση, να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Μάλλιος σούταρε για να αποκρούσει ο Κατσαντούλας. Στο 34ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ξυλογιάννης πάτησε περιοχή με ωραία προσπάθεια, και σκόραρε, για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚΠ μπήκε με γκολ, όταν ο Ζαγγανάς βρήκε κάθετα τον Παππά, εκείνος γύρισε παράλληλα, και ο Ξυλογιάννης με προβολή διπλασίασε τα τέρματά του, για το 0-2. Οι γηπεδούχοι, στο 66ο λεπτό, ξαναμπήκαν στο ματς, όταν έπειτα από λάθος της άμυνας και γύρισμα του Μάλλιου, ο Ευσταθίου πλάσαρε τον Κατσαντούλα για το 1-2. Στη συνέχεια το παιχνίδι περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια φάση στο 86' με το Ξυλογιάννη να κλειδώσουν τη νίκη τους, όμως να κρατούν τη νίκη, μέχρι το τέλος, με 1-2.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Βατός Παναγιώτης

Άρτα 2004 (Χρήστου) : Γκουμπερνάτ, Μπασιαδήμας, Νάσης, Παππάς (93' Σωτηρίου), Κωσταβασίλης, Νάνος, Τσίκος, Τσόγκας (51' Χαμπηλομάτης), Ευσταθίου (93' Βίτσιος Χ.), Μάλλιος, Ραπούσι (46' Βίτσιος)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Κατσαντούλας, Κωσνταντίνου, Κοντογιάννης (83' Μπόκος), Νάκης (72' Μπιρμπίλης), Διαμάντης, Σίμος, Παππάς, Μήτσιος, Αράπης (63' Σερέτης), Ζαγγανάς, Τζιανούμης (32' Ξυλογιάννης)