Δύσκολη νίκη και 5 στα 5 για το Πέτα

Μόνοι πρώτοι παρέμειναν οι Φιλέλληνες που επικράτησαν δύσκολα του Δία Κωστακιών, εντός έδρας με 1-0.

Το 5 στα 5 έκανε στο Πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΑ η ομάδα των Φιλέλλήνων Πέτα, που επικράτησε δύσκολα του Δία Κωστακιών, με 1-0, χάρη σε ακόμα ένα κρίσιμο γκολ του Ηρακλή Θεοδωρή. Έτσι, οι γηπεδούχοι παρέμειναν μόνοι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, διατηρώντας τη διαφορά 4 βαθμών. Αντίθετα, ο Δίας είχε ακόμα ένα κακό αποτέλεσμα, μην έχοντας ξεκινήσει τη χρονιά καθόλου καλά. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, όμως δε δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες, με την καλύτερη στιγμή τους να έρχεται στο 25ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Θεοδώρης μπήκε στη φάση και εκτέλεσε από κοντά, όμως ο Τσίτσικας έδιωξε δύσκολα. Στο 37ο λεπτό, οι Φιλέλληνες βρήκαν το γκολ που έκρινε το ματς, όταν ο Κώτσης έκανε κάθετη μπαλιά για το Θεοδωρή, και εκείνος εκτέλεσε τον Τσίτσικα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Δίας από τη μεριά τους προσπάθησε κυρίως με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσει χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν και πάλι λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, με το Δία να έχει μια καλή στιγμή, στο 53ο λεπτό, με το Ν. Σίμο να σουτάρει, και τον Πεπώνη να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση. Στο 65ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι Φιλέλληνες έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Μήτσος εκτέλεσε, σε πρώτο χρόνο απόκρουσε ο Τσίτσικας, ενώ στη συνέχεια της φάσης το δυνατό σουτ του Σταμάτη προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τελευταίο τέταρτο να φτάσουν στην ισοφάριση, έχοντας όμως λίγες τελικές προσπάθειες, με την καλύτερη να έρχεται στο 78ο λεπτό, όταν ο Βασιλείου σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Πεπώνη και το 1-0 παρέμεινε.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κώτσης Αν. (63' Γούλας), Ευθυμίου, Γεωργής, Γρούμπας, Θεοδωρής, Κολοβός (75' Παπασπύρου), Καλύβας, Μήτσος, Σταμάτης Σωτ., Αθανασιάδης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσίτσικας, Καρίνας, Σίμος Α. (78' Καραλης), Βασιλείου, Αθανασούλας, Μπεκιάρης, Σίμος Π. (84' Βάντζος), Κανελλόπουλος, Σίμος Ν., Καϋμενάκης, Μίκροβας Χ.