Δύσκολη νίκη για το Σκουφά κόντρα στον Αίαντα

Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε κόντρα στον Αίαντα ο Σκουφάς, και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Σκουφάς, που επικράτησε στις λεπτομέρειες του Αίαντα Ράχης, με 1-0 και τον έπιασε στη βαθμολογία, στους 9 βαθμούς, Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο μέρος, και απείλησαν στο 18ο λεπτό, με τον Τσούμαλη να πιάνει εξαιρετικό σουτ, όμως τον Γκουσάιλα να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Στο 25ο λεπτό, η κεφαλιά του Ηλ. Παπανδρέου από καλή θέση έφυγε λίγο άουτ, ενώ οι άνθρωποι του Σκουφά ζήτησαν πέναλτι στο 28ο λεπτό, για χέρι αμυνομένου. Στο 35ο λεπτό, ο Παπαγεωργίου μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει μετά από στημένη μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Αίας έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει, ο Γιώτης εκτέλεσε, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ο Σκουφάς βρήκε το γκολ που έμελλε να κρίνει και το νικητή, στο 45ο λεπτό, όταν μετά από μεγάλη μπαλιά προς τον Παπανδρέου, ο Γκουσάιλα απομάκρυνε στην πλάτη αμυντικού, η μπάλα έφτασε και πάλι στον επιθετικό του Σκουφά, που νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, γράφοντας με το τέλος του πρώτου μέρους, το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, πίεσαν όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση. Στο 56ο λεπτό, την εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη έδιωξε δύσκολα ο Βατούγιος, ενώ στο 59ο λεπτό, ο Γιώτης μετά από στημένη φάση νικήθηκε πολύ δύσκολα από το Βατούγιο, ο Τσίρος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να ακυρώνεται μέσα σε διαμαρτυρίες του Αίαντα, ως οφσάιντ. Στο 62ο λεπτό, ο Καλπακούλας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας το Σκουφά με δέκα, με τους γηπεδούχους να γίνονται πολύ συμπαγείς προσπαθώντας να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο 70ο λεπτό, οι Ραχιώτες ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ευαγγέλου, ενώ στο 75ο λεπτό, η κεφαλιά του Τσίρου από καλή θέση, έφυγε λίγο άουτ. Στο 81ο λεπτό, ο Χαϊτνάρι είχε νέα κεφαλιά με τη σειρά του που έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ξυλογιάννη, στο 86ο λεπτό, με το Σκουφά να κρατά σφιχτά τη νίκη και το τρίποντο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κώστας

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατούγιος, Καραδήμας, Δάσκαλος, Παπαγεωργίου, Κασελούρης Π., Καρδάσι (70' Κασελούρης Κ.), Δήμος, Καλπακούλας, Τσούμαλης (62' Παπανδρέου Χ.), Μαλτέζος (85' Μασκλαβάνος), Παπανδρέου Ηλ.

Αίας Ράχης (Παππάς) : Γκουσάιλα, Χαϊντάρι, Καλαμπαλίκης (63' Ευαγγέλου Σ.), Αβραμίδης, Βασιλάκης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Τσίρος (79' Κατέρος), Ευαγγέλου, Κόξιας, Κορέλης (36' λ.τρ. Σιαπάτης)