Δύσκολη νίκη για το Κλειδί

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, το Κλειδί κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα του ΑΟ Φιλιππιάδας εκτός έδρας, με 3-1.

Στη 2η θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο ΑΟ Κλειδίου, που χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του ΑΟ Φιλιπιπιάδας. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Βερλέκη, ο οποίος ήταν πολύ άτυχος, καθώς στην επιστροφή του στα γήπεδα μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, έσπασε δύο πλευρά, με το παιχνίδι να διακόπτεται για περίπου 20 λεπτά στο τέλος, με το σκορ στο 1-1, ώστε να έρθει ασθενοφόρο και να διακομιστεί ο παίκτης στο νοσοκομείο. Φυσικά, το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, και όλοι ευχόμαστε στο Λεωνίδα περαστικά και ταχεία ανάρρωση! Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, στο 30ο λεπτό, όταν ο Φελέκης βρήκε το Δράκο, που έγραψε το 0-1. Ο ΑΟΦ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως οι δύο προσπάθειες του Ευαγγέλου, βρήκαν αντίδραση από τον Γκουμπερνατ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έχοντας και τον αέρα υπέρ τους, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, με το σουτ του Παπαλέξη, όμως στο 52' να διώχνει ο Γκουμπερνατ. Στο 67', ο Παπαπάνος ξέφυγε από την άμυνα, όμως ο Γκουμπερνατ πρόλαβε και τον ανέκοψε, με τον ΑΟΦ να δικαιώνεται για την προσπάθειά του, στο 73ο λεπτό, όταν μετά από κεφαλιά του Θάνου και χέρι αμυντικού κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Παπαλέξης, γράφοντας το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα και είχαν δύο καθαρές φάσεις για γκολ με τους Δράκο και Φελέκη να νικιούνται από τον Τσάιμο σε τετ α τετ, για να έρθει η διακοπή του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με την επανέναρξη του αγώνα και στις πολλές καθυστερήσεις που παίχτηκαν, το Κλειδί κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με τον Αντωνίου, με απευθείας εκτέλεση φάουλ που άλλαξε πορεία να γράφει το 1-2, για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του, δύο λεπτά αργότερα, ο Κατσάνος μετά από ασίστ του Δράκου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. Ο ΑΟΦ είχε την ευκαιρία πριν το τρίτο γκολ να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως το σουτ του Στέφου, μετά από κόρνερ του Παπαλέξη σταμάτησε και πάλι στον Γκουμπερνατ.

Διαιτητής : Χουλιάρας Δ.  Βοηθοί : Ζιώγας Αλ. - Ζήκας Ν. (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος) : Τσάιμος, Παπαπάνος Θ. (75' Στέφου), Λιόντος, Παπαρούνης (46' Θάνος), Αναγνωστάκης, Τσοκανάς (60' Δήμος), Μπάσιος, Μπεζεβέγκης, Ευαγγέλου (65' Μπαριάμπα), Παπαλέξης, Τσίντζος (65' Παπαπάνος Γ.)

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αλ.) : Γκουμπερνατ, Γώγος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Σ., Γράδος, Κουτρουμάνης (75' Βερλέκης - 88' λ.τρ. Κατσάνος), Φελέκης, Πήττας, Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Σ.