Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε των Τζουμέρκων η Δόξα

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Δόξα γύρισε το ματς με τον ΑΟΚ Τζουμέρκων, παίρνοντας τη νίκη με 3-1.

Μια νίκη που χρειαζόταν πέτυχε σήμερα η Δόξα, κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων που προηγήθηκε στο παιχνίδι και έβαλε δύσκολα στους "κόκκινους", που ωστόσο κατάφεραν να φτάσουν έστω και αργά στο νικηφόρο 3-1. Μόλις στο 11ο λεπτό, τα Τζουμέρκα σόκαραν τους γηπεδούχους, όταν από ωραία παράλληλη μπαλιά του Στύλιου, ο Σπανός με προβολή έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δεν άργησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν στο 21ο λεπτό, ο Αρτέμης με ωραίο πλασαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το εξαιρετικό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε επιθετικά και νωρίς νωρίς είχε την πρώτη της φάση, με το Βασιλάκη έπειτα από προσωπική ενέργεια να σουτάρει, όμως την μπάλα να σταματά στον Καραμπούλα. Ο αρχηγός της Δόξας είχε νέα ευκαιρία στο 60ο λεπτό, όμως το πλασέ του σταμάτησε πάλι στον Καραμπούλα, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Δημήτρης Τάτσης είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του ΑΟΚΤ. Στο 72ο λεπτό, από κόρνερ του Τσούμαλη ο Στέργιος έχασε μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας με κοντινή κεφαλιά, όμως στο επόμενο λεπτό, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, όταν από μπαλιά του Αρτέμη, ο Τάγκας πλάσαρε τον εξερχόμενο Καραμπούλα, λυτρώνοντας την ομάδα του και γράφοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, με το Γιώργο Κατσάνο να χάνει καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό, όταν σε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, ο χαφ των Τζουμέρκων επωφελήθηκε και σούταρε, όμως ο Γαλάνης το σταμάτησε. Το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις ο Τσούμαλης, όταν από μπαλιά του Τάτση, έφυγε απέναντι από τον Καραμπούλα και τον πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 3-1.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μεσίτι Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Σφήκας, Τάτσης Χ. (66' Τάγκας), Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης Δ., Πεσλής (88' Βαγγέλης), Βασιλάκης, Πατσαβούρας

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης) : Καραμπούλας, Τζίμας (14' λ.τρ. Κατσάνος Κ.), Τσιμπλοκούκος, Κωνσταντινίδης, Κοντοδήμας, Στύλιος, Σπανός, Βόιδαρος (54' Κυριαζόπουλος - 79' Κολοκύθας), Κατσάνος Γ., Πλεύρης, Τσέτσος