"Δίπλωσε" τις νίκες της και πέρασε στον τελικό Κυπέλλου η "Α" (pics)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, η Αναγέννηση επικράτησε και στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου της Δόξας, με σκορ 4-0 και πέρασε στον τελικό του θεσμού.

Μία γερή προπόνηση έκανε η Αναγέννηση, ενόψει του πολύ κρίσιμου αγώνα με το Σβορώνο, την ερχόμενη Κυριακή, καθώς επικράτησε της Δόξας στον επαναληπτικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, με 4-0 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης για 12η φορά στην ιστορία της. Η "Α" είχε επικρατήσει και στο πρώτο παιχνίδι, με 0-1, και "δίπλωσε" τις νίκες της, κόντρα στη Δόξα, που αν και πάλεψε το παιχνίδι όσο μπορούσε, η διαφορά κατηγορίας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής. Η Αναγέννηση αν και σκόραρε 4 φορές αντιμετώπισε σε ακόμα ένα ματς πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, έχοντας τελειώματα σε φάσεις για γκολ, που δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά, μια πολυτέλεια που δε θα έχει στο επερχόμενο ματς Πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή της Δόξας να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από οργανωμένη επίθεση, η μπάλα έφτασε στον προωθημένο στα δεξιά, Τζουμάκα, που έκανε το παράλληλο γύρισμα, με το Ζυγκερίδη να βρίσκεται φάτσα με την εστία και να πλασάρει για το 1-0. Στο 11ο λεπτό, ο Παππάς έκανε πολύ ωραία σέντρα από αριστερά, όμως ο Κορομηλάς από το ύψος του πέναλτι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, αστοχώντας, για να φτάσουμε στο 25ο λεπτό, όταν ο Κυριάκης από πλάγια θέση, μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Γιαννούλη, σέντραρε για το Ζυγκερίδη που ακολούθησε τη φάση, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 40ο λεπτό, η Αναγέννηση άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ο Ζυγκερίδης βρήκε ωραία τον Κορομηλά που έφυγε απέναντι από το Νικολαΐδη, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό, με τον γκολκίπερ της Δόξας να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα, η Δόξα απείλησε πρώτη φορά στο ματς, με το Μακρή να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή και τον Μπακόλα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, με τον Κυριάκη στην αντίπερα όχθη και στην εξέλιξη της φάσης να σουτάρει έξω από την περιοχή, άουτ, και το 2-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα λίγο έλειψε να φτάσει στο γκολ στο 47ο λεπτό, όμως η σέντρα του Κωστή που πήρε κατεύθυνση προς την εστία, κατέληξε μετά από περιπέτεια και αφού βρήκε και στο δοκάρι, στην αγκαλιά του Μπακόλα. Η Αναγέννηση, στο 56ο λεπτό, πέτυχε τρίτο τέρμα, με τον Παππά να κάνει ωραίο παράλληλο γύρισμα και το Γιαννούλη σε κενή εστία να γράφει το 3-0, με τη Δόξα να ψάχνει την απάντηση ένα λεπτό μετά, όμως τα σουτ των Μακρή και Σιλιόγκα να σταματούν σε σώματα αμυνομένων. Στο 60ο λεπτό, ο Μανιώτης, του οποίου η επιστροφή αποτελεί ίσως το πιο ευχάριστο νέο της ημέρας για την Αναγέννηση, είχε ένα καλό σουτ από μακριά, που έβγαλε σε κόρνερ ο Νικολαΐδης, ενώ στο 65ο λεπτό, ο πολύ δραστήριος Γιαννούλης σούταρε, ο Νικολαΐδης έδιωξε στη γωνία του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Φερεντίνος έσπασε στον Κορομηλά, που από το πέναλτι μόνος, δεν κατάφερε να νικήσει το Νικολαΐδη. Στο 70ο λεπτό, έκλεισε το σκορ του αγώνα, όταν ο Φερεντίνος έφυγε σε τετ α τετ, με την άμυνα της Δόξας να σταματά για οφσάιντ, και πλάσαρε σωστά, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Στο 75ο λεπτό, ο Πάνος είχε ένα καλό σουτ, που έφυγε άουτ, ενώ στο 86ο λεπτό, το σουτ του Φερεντίνου, έδιωξε εντυπωσιακά με τις γροθιές ο Τζουμανίκας. Η τελευταία φάση στο ματς, ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Πάνο, στο 88ο λεπτό, να σουτάρει από πολύ καλή θέση, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Πλέον, η Αναγέννηση προετοιμάζεται για το πρώτο από τα σερί παιχνίδια που ακολουθούν, και στα οποία κυνηγάει μόνο νίκη, αυτό κόντρα στο Σβορώνο, την προσεχή Κυριακή, με τον κόσμο να καλείται να βρεθεί στο πλευρό της ομάδας, η οποία παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά στη μάχη για να σώσει την κατηγορία.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπακόλας, Τζουμάκας, Παππάς (56' Μανιώτης), Θεοδωράκης (49' Κωνσταντίνου), Παύλου, Αρτέμης, Γιαννούλης, Πλαστουργός (46' Λισγάρας), Ζυγκερίδης (49' Φερεντίνος), Κορομηλάς, Κυριάκης (56' Πάνος)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης (75' Τζουμανίκας), Νούτσος Αχ. (75' Γιάννης), Κωστής, Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (54' Λιάπης), Τσιάτσος, Μπασιούκας (22' λ.τρ. Μακρής), Μπιθυκούκης (54' Σιλιόγκας)