"Διπλό" στο Πέτα για τον Αχιλλέα

Σημαντικό "διπλό" πέτυχε στο Πέτα ο Αχιλλέας, με σκορ 0-1.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΑ, ο Αχιλλέας χάρη σε ένα γκολ του Δήμου, στο 80ο λεπτό, επικράτησε των Φιλελλήνων, στο Πέτα, με 0-1, πιάνοντάς τους μάλιστα στο βαθμολογικό πίνακα. Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη στιγμή, με μια κεφαλιά του Στόγια από καλή θέση, στο 18ο λεπτό, που έφυγε άουτ, ενώ και στο 38' είχαν μια καλή στιγμή, με το Δήμου να κάνει ατομική ενέργεια που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Σταμάτης απείλησε για τους Φιλέλληνες, όμως το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Στο 70ο λεπτό, ο Νάσο βρέθηκε σε καλή θέση, προσπάθησε να κρεμάσει το Γεροδήμο, ο οποίος όμως το νίκησε, ενώ ένα λεπτό μετά, σε νέα φάση για τον Αχιλλέα, ο Στόγια σούταρε λίγο άουτ. Στο 72ο λεπτό, ο Σταμάτης είχε κοντινό πλασέ που έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σουτ του Κατσούλη κόντραρε στα σώματα. Έτσι φτάσαμε στο 80ο λεπτό, όταν ο Κοσμάς με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε το Στόγια, και εκείνος έσπασε την μπάλα παράλληλα, για το Δήμου, που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά, για το 0-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Νικολάου Βαγγέλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Μπίζας, Γεωργής, Γούλας (87' Σφήκας), Σταμάτης (72' Πούλιος), Κατέρος, Δίπλας, Τσέτσος (46' Οικονόμου), Τάγκας, Βάσιος, Κώτσης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Κοσμάς, Λούλο (64' Νάσο), Παππάς, Τολιάκης, Δήμου, Νούσιας, Βούλγαρης, Κατσούλης, Κωσταδήμας, Στόγια