«Διπλό» στο Γλυκόριζο η ΑΕ Ξηροβουνίου

Επικρατώντας με 0-1 του Απόλλωνα στο Γλυκόριζο, η ΑΕΞ ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Στο α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν καλύτερες προϋποθέσεις για ένα γκολ, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Ο Μπαλαδήμας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Αλεξίου. Ο Δήμος επίσης, είχε ένα γυριστό σουτ εντός της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο άουτ, ενώ κεφαλιά του ίδιου παίχτη απέκρουσε ο Αλεξίου.

Στην επανάληψη, τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν γρήγορα, καθώς δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου, ο Βίτσιος εκμεταλλεύτηκε κωλυσιεργία στην αντίπαλη άμυνα και με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Λάζαρου, για το 0-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την τροπή που πήρε ο αγώνας και να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά αφού ξεπέρασαν το σοκ, προσπάθησαν με τη σειρά τους να ισοφαρίσουν, γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή στις κερδισμένες στημένες φάσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η μοναδική κλασική ευκαιρία για γκολ χάθηκε στο 77', όταν από κλέψιμο του Κραμπή, ο Τρούλλης βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό παραθυράκι του Αλεξίου.

Διαιτητής: Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί: Κοσίνας Βαγγέλης - Κυριακού Χρήστος

Παρατηρητής διαιτησίας: Μπουντούρης Ιωάννης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Τρούλλης, Μανιφάβας, Θάνος (86' Νούτσος Χ.), Μαλέσκος (62' Ντάκουλας), Γεωργάκης, Κραμπής, Γρηγορίου (20' λ.τρ. Μπαλαδήμας), Παππάς, Δήμος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.): Αλεξίου, Δόσης Αν., Κοσταντίνι, Νταλάκας, Κάφαλης, Γκαρτζώνης (68' Γιαννούλης), Γεωργατσέλος, Βίτσιος (83' Γρύλλης), Νίκου, Κυριαζής (60' Πλακιάς), Δόσης Αρ. (95' Τσατταλιος)