«Διπλό» με ανατροπή για τους Φιλέλληνες στα Ρόκκα

Σημαντική νίκη πέτυχαν στα Ρόκκα οι Φιλέλληνες.

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πήραν οι Φιλέλληνες Πέτα στα Ρόκκα, οι οποίοι μετά το δύσκολο ξεκίνημα, έχουν μαζέψει 7 βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές, καθώς επικράτησαν σήμερα με 2-1 του τοπικού Αστέρα, ο οποίος δεν έχει γευτεί μετά από 5 αγωνιστικές τη χαρά της νίκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν στο 5ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και διώξιμο αμυντικού, ο Συγίζης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία. Από μπαλιά του Συγίζη στην πλάτη της άμυνας, ο Μήλιος με πλασέ στην κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Πεπώνη που απέκρουσε ενστικτωδώς, για να έρθει το 1-0 για τον Αστέρα στο 26ο λεπτό, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Νύχτη, ο Μάης με γυριστή κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Πεπώνη. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι τότε, είχαν ένα σουτ με τον Μακρή που μπλόκαρε στη γωνία του ο Τάτσης, ενώ είχαν σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Κώστα, ο οποίος γύρισε με πλάτη και απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως φάτσα με τον τερματοφύλακα δεν σούταρε σωστά και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας φάνηκε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως αυτό μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όπου ο Μάης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα σε λιγότερο από δέκα λεπτά και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν την ομάδα του Αστέρα, κέρδισαν αρκετά στημένα, και σε ένα από αυτά στο 74ο λεπτό, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Τάγκα μετά από σουτ συμπαίχτη του να βρίσκεται με τη μπάλα στη μικρή περιοχή, και από κοντά αυτός δεν αστόχησε για το 1-1. Η ομάδα του Πέτα, βλέποντας ότι υπάρχει χρόνος και δεύτερο τέρμα, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ξανθό από θέση τετ-α-τετ να νικά τον Τάτση, όχι όμως και τον Συγίζη που έσωσε πάνω στη γραμμή, πέτυχε το 1-2 στο 88ο λεπτό, από νέα στημένη φάση, όταν σε εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά προς τα πίσω παίχτη του Αστέρα, ο Τάτσης δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Μακρή, ο οποίος από αρκετά πλάγια θέση κατάφερε να πλασάρει στην κλειστή γωνία εύστοχα για το 1-2.

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Βουρλόκας Ζάχος - Τσιώρη Ιωάννα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας - Γκανιάτσας): Τάτσης, Αθανασίου (58' Μπαγιώργας), Συγίζης, Ζαρκάδας, Νύχτης, Μάης, Μήλιος, Ντεκούλης (79' Νίκαρης Ι.), Πανέτας Γ., Τσώλας (46' Γκανιάτσας), Μπάσιος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Πεπώνης, Ξανθός, Ευθυμίου Η. (46' Γούλας), Ευθυμίου Ε., Γεωργής, Ζαχάρος (42' λ.τρ. Ροβίνας), Κώστας (91' Θεοχάρης Κ.), Σφήκας, Τάγκας (91' Τσιαμπάς), Μακρής (91' Λάλος), Θεοχάρης Ο.